İSLAM

Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir?

Ramazan ayının manevi havasını soluduğumuz şu günlerde, vatandaşlar arasında merak konusu olan oruçla ilgili sorular ise yoğun ilgi görüyor. En revaçta konuların başında ise Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir? sorusu geliyor. İşte yanıtı...

Ramazan ayında lokanta işletmek caiz midir?
-

Ramazan ayı içerisinde oruçlu saatler dahilinde lokanta işletmek caiz midir? Ramazan ayında en çok merak edilen konuların başında gelen bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. 

RAMAZAN AYINDA LOKANTA İŞLETMEK CAİZ MİDİR?

Ramazan ayında hasta, yolcu vb. oruç tutmama ruhsatına sahip kimseler oruçlarını daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara, 2/185; İbn Mâce, Sıyâm, 11-13). Mazereti sebebiyle oruç tutamayanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ramazan ayında lokanta vb. yerlerin açık olmasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca lokanta sahibi, oruç tutmayanların niçin oruç tutmadıklarını bilmek zorunda değildir. Fakat hem oruç tutanlara saygı için hem de yeni yetişmekte olan çocuk ve gençlerin, Ramazan gününde oruç tutulmayıp aleni yemek yenilmesinin olağan bir şey olduğu gibi bir izlenime kapılmamaları için mazeretli de olsa, yiyip içenlerin bunu açıktan yapmamaları uygun olur. Lokanta sahipleri de gerekli tedbirleri alarak böyle algılamalara fırsat vermemeye özen göstermelidirler.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.