İSLAM

Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir?

Ramazan ayına özel bir ibadet olan Ramazan orucunu tutmamanın bir cezası var mıdır? sorusu gündemdeki yerini aldı. Birçok kişi Ramazan ayında oruç tutmamanın dini yönden herhangi bir cezası var mıdır? sorusuna cevap arıyor...

Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir?
-

Herhangi bir mazereti olmaksızın Ramazan ayından oruç tutmamanın dini yönden bir cezasının olup olmadığı araştırılıyor. Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlkte en çok araştırılan konuların başında ise hüç şüphesiz oruç ibadetini yerine getirmemenin dini yönden yaptırımı meselesi geliyor. İşte sıklıkla araştırılan sorunun cevabı. 

Bir müslümanın hastalık veya yolculuk gibi meşru sebepleri olmaksızın keyfi olarak oruç tutmaması haramdır. Bu davranış, Allah’a isyan anlamı taşır.

Bu kişi hasta veya yolcu olmadığı için keyfi olarak tutmadığı oruçları kaza etmesi gerekmez. Zira Bakara sûresinin 184 ve 185. ayetlerinde sadece hasta ve yolcuların oruç tutmamaları halinde kaza edebilecekleri bildirilmiştir.

Yanlış davranışından dolayı bu kişinin Allah’a bol bol tevbe – istiğfar etmesi ve bir daha böyle bir şey yapmaması gerekir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.