Yerel

Ramazan’ın ruhu Başakşehir’i de kuşattı

Onbir ayın sultanı Ramazan, İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden Başakşehir’de doyasıya yaşanıyor. Kayaşehir ve Bahçeşehir’deki etkinlik alanlarıyla Ramazan’ın manevi atmosferini tüm ilçeye taşıyan Başakşehir Belediyesi, sıcak yemek uygulamasıyla her gün yüzlerce hanede gönül sofraları da kuruyor.

Ramazan’ın ruhu Başakşehir’i de kuşattı
-

Başakşehir’de her akşam farklı bir etkinliğe katılan vatandaşlar, iftardan sonra çocuklara, teravih namazından sonra ise yetişkinlere yönelik düzenlenen programlara büyük ilgi gösteriyor. Başakşehir Kent Meydanı ve Bahçeşehir Hayatpark’ta yapılan etkinlikler sayesinde Ramazan, Başakşehir’de bir başka güzel yaşanıyor.

Ramazan etkinlikleri Kayaşehir ve Bahçeşehir’de

Başakşehir Belediyesi, 11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerifte ilçe sakinlerinin gönlünde taht kurdu. Ramazan eğlenceleri kapsamında Mehteran Takımı, Karagöz-Hacivat, kukla, şişme maskotlar ve palyaço gösterilerinin yanı sıra sürpriz etkinlikler de vatandaşlara keyifli Ramazan akşamları yaşatıyor.

Ahmet Özhan ve Sami Özer Başakşehirlilerle buluştu

İlk gün Teravih namazı sonrası Başakşehir Kent Meydanı’nı dolduran Başakşehirliler unutulmaz bir akşam yaşadı. Fatih Camii İmam-Hatibi Hafız Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sunuculuğunu Selehattin Kocaarslan’ın yaptığı programda sahne alan Türk Sanat Musikisinin duayen ismi Ahmet Özhan, sevilen şarkılarını Başakşehirliler için seslendirdi. Sanatçıya şarkılarında vatandaşlar da eşlik etti. Sami Özer’in konseriyle renklenen Bahçeşehir Hayatpark’taki Ramazan eğlenceleri havai fişek gösterileriyle sona erdi.

Sanal gerçeklik gözlüğü ve uçak simülasyonuna ilgi büyük

Teravih namazı sonrası Başakşehir Kent Meydanı’nı gelen Başakşehirliler, Bilgievi öğrencilerinin konseriyle renklenen etkinliklerde Başakşehir Belediyesi Living Lab İnovasyon ve Teknoloji Merkezi standında yer alan sanal gerçeklik gözlüğü ve uçak simülasyonuna yoğun ilgi gösteriyor. Hayatlarında ilk kez sanal gerçeklik gözlüğünü deneyimleyen çocuklar ve vatandaşlar, heyecanları gizleyemiyor.

Rahmet ve bereket ayı Ramazan

Ramazan’ın rahmet ve bereket ayı olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Her yaştan insanımıza yönelik program ve etkinliklerimiz ile Ramazan’ın manevi atmosferini yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Sahne programları, çocuk etkinliklerinin yanı sıra konserler ve sohbetlerle hemşehrilerimizi bir araya getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç sahiplerine iftar ve sahurluk

Başakşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi yaşlı ve engellilerin iftar ve sahur yemeklerini bu Ramazan ayında da evlerine kadar götürüyor. 2012 yılından beri devam eden uygulama kapsamında ihtiyaç sahiplerinin sofrasına her gün korunaklı kaplarda dört çeşit yemek ve tatlıdan oluşan menü ulaştırılıyor.

Ramazan sevincine ünlü radyocular da katılıyor

Kuran-ı Kerim tilaveti, sohbetler ve ney dinletileri ile Ramazan’ın manevi atmosferi tüm ilçeye yayılıyor. Başakşehir’de Ramazan sevincine bu yıl ilk kez Türkiye’nin ünlü radyocuları da eşlik ediyor. Radyo Viva’nın sevilen isimlerinden Doğancan Özadlı ve Best FM’den Ufuk Karcı’nın Kayaşehir Kent Meydanı’ndaki programları ilgiyle izlendi. Afrikalı Ali, Hopdedik Ayhan, Gönül Dostu Şener gibi ünlü radyo programcıları da, Başakşehir Kent Meydanı ve Bahşeçehir’deki Hayat Park’ta Başakşehirlilerle Ramazan sohbetleri yapacak.

BAKMER’de 14 asırlık mukabele geleneği

Başakşehir’de Ramazan ayının manevi atmosferinin en iyi şekilde yaşanabilmesi için ilçenin pek çok noktasında çeşitli programlar düzenleniyor. İslam dininde önemli bir yer tutan 14 asırlık mukabele geleneği, Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi tarafından ifa ediliyor. “Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken bilenlerin gözleriyle Kur’an-ı Kerim’i takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi” anlamına gelen mukabele, Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından Başakşehir genelindeki bilgievlerinde yaşatılıyor. Sabah ve öğle vakitlerinde bilgievlerinde bir araya gelen BAKMER’li kadınlar, Kur’an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor. Bu kapsamda Başakşehir’deki sekiz bilgievinde mukabele programları yapılıyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.