Siyaset

'Hayır' demişlerdi! Erdoğan onları da ikna etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan'da yapılan referandumda ‘Hayır’ oylarının çoğunlukta olduğu Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde de sandıktan birinci çıktı.

'Hayır' demişlerdi! Erdoğan onları da ikna etti
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bir kez daha halk tarafından seçilerek Türkiye’yi 2023’e kadar yönetme hakkını elde etti. 2014’te yüzde 51 oy alan Erdoğan, bu kez yüzde 52 ile yarışı önde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile girilen ilk seçimi kazanan Erdoğan, yürütme erkinin başına geçmiş oldu.

'HAYIR' DİYEN İLLERİ GERİ ALDI

Sistemin oylandığı 16 Nisan 2017’de yapılan referandum, yüzde 51 “Evet” oyuyla geçmişti. Bu referandumda, Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde “Hayır” oyları önde çıkmıştı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne olumlu oy vermeyen bu büyükşehirlerde de birinci olmayı başardı. Referandumda, “Hayır” diyen Muğla, Aydın ve İzmir’de CHP’nin adayı Muharrem İnce birinci oldu. Yine “Hayır” cephesinde yer alan Mardin, Diyarbakır ve Van’da da HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ipi önde göğüsledi.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.