Kadın - Aile

Regl sancılarını noktalamanın en pratik yolu: Sığla yağı

Gelin, binlerce yıldır şifa niyetine kullanılan sığla yağının yararlarını daha detaylı öğrenelim…

Regl sancılarını noktalamanın en pratik yolu: Sığla yağı
-

Sığla bir diğer ismiyle buhur yağı, sığla ağacından elde edilen bitkisel bir üründür. Ülkemizde sığla ağacı Muğla ve çevresinde bulunmaktır. Bu ağaçtan elde edilen balzam kaynatılıp, preslendikten sonra satışa sunuluyor. Tahin görünümünde, bal kıvamında olan bu ürünün kendine has ağır bir kokusu mevcuttur. Binlerce yıldır sağlık için kullanılan bu ürün Türkiye’den özellikle Avrupa’ya ihraç edilmektedir. Osmanlı zamanında sığla ağacından elde edilen sığla/buhur yağı Mısır’a çokça ihraç ediliyordu.

Tütsü olarak kullanılıyor

Sığla yağını tahin kıvamı dışında tane olarak da bulmak mümkün. Ayrıca sığla ağacının kabuğu tütsü olarak binlerce yıldır kullanılmakta.

Popüler hale geldi

Endemik bir ağaç türü olan sığla ağacı ülkemizin yanı sıra ABD’nin bazı bölgelerinde de yetişmektedir. Binlerce yıldır sağlık için kullanılan bu ürün son senelerde yapılan bilimsel çalışmalarla daha popüler hale gelmiştir.

Sığla / buhur yağının faydaları nelerdir?

Adet söktürücü

Menopoz döneminde kadınların ihtiyaç duyduğu adet söktürücünün en doğal halidir sığla yağı... Sığla yağı menopoz belirtilerini geciktirir. Ayrıca bu yağ regl ağrısı ve kramplarını hafifletir.

Eklem ağrılarını hafifletir

Sığla yağı dolaşım sistemini iyileştirir. Artrit ve gut hastalığının tedavisinde kullanılan bu şifalı yağ ayrıca iltihap sorunlarının önüne geçer. Ayrıca sığla yağı iyi bir ağrı kesicidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mısır'da bulunan Mansoura Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sığla yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtlamıştır.

Kanserle savaşır

Sığla yağı birçok kanser türüyle savaşır. Bu doğal ürün tehlikeli virüsleri ve bakterileri yok etme gücüne sahiptir.

Kemoterapi etkilerini azaltır

Çin'de yapılan bir bilimsel araştırma sığla tütsüsünün kemoterapinin etkisini en aza indirdiğini ortaya koymuştur.

Ağız sağlığı için önemli

Ağız ve diş sağlığı için sığla yağı birebirdir. Ağız yaralarını, diş eti iltihabını ortadan kaldıran bu yağ her evde mutlaka bulunmalı.

Yaşlanmayı önler

Yılların bıraktığı derin izleri önlemek için gönül rahatlığıyla sığla yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt güzelliği için sığla sabunu da tercih edebilirsiniz.

Hafızayı güçlendirir

Düzenli olarak sığla yağı kullananlarda hafızanın güçlendiği kanıtlanmıştır.

Sindirimi kolaylaştırır

Sığla yağı bağırsak hareketlerini düzenler, mide ağrısı, mide bulantısı ve şişkinliği ortadan kaldıran bu yağ yüzlerce yıldır ülser tedavisinde kullanılıyor.

Uyku düzenini sağlar

Düzenli bir uyku alışkanlığınızın olmasını istiyorsanız her gün düzenli olarak sığla yağı tüketmelisiniz.

Soğuk algınlığı ile mücadele eder

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların belirtisini azaltır.

Stres giderici

Sığla yağı tanelerini banyo suyunuza eklerseniz; tüm stresinizden kurtulursunuz.

Ev temizleyici

Sığla yağı tanelerini eklediğiniz su ile evinizi temizleyebilirsiniz. Antibakteriyel bu ürün birçok kimyasaldan çok daha etkilidir.

Sığla yağı nasıl tüketilir?

Şifa kaynağı olan sığla yağını her sabah aç karna 1 yemek kaşığı olarak tüketebilirsiniz. Sığla yağını yedikten sonra 15-20 dakika boyunca yemek yememeniz önemli. Dilerseniz sığla yağına bal ekleyip tüketebilirsiniz. Kendine has bir kokusu olan bu ürünü toz leblebi ile karıştırıp da yiyebilirsiniz. Sığla yağının şifa özelliğinden faydalanmak için kesinlikle ölçülü olmanız gerekiyor.

Sığla yağının yan etkileri nelerdir?

Sığla yağı binlerce yıldır kullanılan en güvenilir ürünlerdendir. Yapılan araştırmalar bu ürünün pek fazla alerjiye sebep olmadığını ortaya koymuştur. Sığla yağının bilinen tek yan etkisi ise mide bulantısıdır. Ayrıca hamile ve emziren anneler bu yağdan uzak durmalıdır. Düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız; sığla yağını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.