Yaşam

Ritüel ne demek?

Ritüel ne demek? Günlük hayatta kullandığımız birçok kelimenin aslında ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sözlük anlamları ve halk arasında anlaşılan anlamları arasında fark olan kelimeleri bilmek, duyulan kelimeleri araştırmak gerekir. "Ritüel" bu kelimelerden biridir. Peki ama ritüel ne demek? Ritüel sözlük anlamı nedir, ne anlama gelir? Ritüel yapmak ne demek? Ritüel kelimesinin anlamı ve detayları...

Ritüel ne demek?
-

Ritüel ne demek? Günlük hayatta kullandığımız birçok kelimenin aslında ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sözlük anlamları ve halk arasında anlaşılan anlamları arasında fark olan kelimeleri bilmek, duyulan kelimeleri araştırmak gerekir. "Ritüel" bu kelimelerden biridir. Peki ama ritüel ne demek? Ritüel sözlük anlamı nedir, ne anlama gelir? Ritüel yapmak ne demek? Ritüel kelimesinin anlamı ve detayları...

Ritüel kelimesi "Fransızca" kökenlidir. Ritüele benzer bir anlamda kullanılan kelime "ayin"dir.

Sözlükte araştırıldığında kısaca çıkacak olan manalar, "din, tapınma, büyü vb. ile ilgili geleneksel tören" şeklindedir.

Anlamları;

- Dini bir inanç gibi benimsenmiş alışkanlık, kişilerce kutsallaştırılmış davranışlar, biçimler, davranış biçimleri, temalar.


- Dinsel tören, kutlama. Tiyatronun kaynağında ritüeller vardır. Bolluk törenleri, ölüp dirilme törenleri, üreme törenleri, söylenen ezgiler, danslar ve oynanan oyunlar, homo ludens'i (oynayan insanı) ortaya çıkarmıştır.. Antik tiyatronun başlangıcı da ritüellerden varolmuştur.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.