Dünya

Rusya koronavirüs tedavisi! Türkiye'nin uyguladığı yöntem uygulanmaya başladı

Rusya'da koronavirüs hastalarına Türkiye'nin uyguladığı kan plazma tedavisini uygulanmaya başladı.

Rusya koronavirüs tedavisi! Türkiye'nin uyguladığı yöntem uygulanmaya başladı
-

Rusya'nın başkenti Moskova'nın Belediye Başkan Yardımcısı Anastasiya Rakova, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Diğer ülkelerdeki meslektaşlarımızın çalışmalarını sürekli olarak izliyoruz, benzer çalışmalar Çin, Almanya ve ABD'de başarılı bir şekilde yürütülüyor. Yeni yöntemin koronavirüs pandemisiyle daha etkili bir şekilde mücadelede yardımcı olacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

7 hastaya uygulandı

İyileşen hastaların kanında bulunan antikorlar tedavi için kullanılabiliyor. Kovid-19'dan iyileşen 11 hasta ilk bağışçılar oldu. Şu ana kadar 7 hastaya transfüzyon uygulandı. 

Bir kişiden alınan plazma 3 hastaya yetiyor

Rakova, bir donörden alınan plazmanın bir ila üç Kovid-19 hastasına yettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Doktorlar, en önemli şeyin potansiyel donörlerin anlayışı ve duyarlılığı olduğunu söylüyor. Uzmanlar ne kadar çok plazma hazırlayabilirse o kadar çok insan kurtarılabilir."

Alınan plazmalar dikkatlice inceleniyor

Kan plazmasını vermeyi kabul eden iyileşmiş hastaların durumu dikkatli bir şekilde inceleniyor. Kovid-19 hastalığını atlattığı, HIV, hepatit B ve C, hemogram, biyokimyasal kan testlerinin negatif olması ve Sars-Cov-2'nin spesifik antikor incelemesinin yapılmış olması gerekiyor.

Uzmanlar ayrıca bağışıklık tepkisinin gücünü de test ederek plazmanın diğer hastalar için ne kadar yararlı olacağını belirlemeye çalışıyor. 

"en önemlisi hangi aşamada hangi dozda verileceği"

Moskova Sağlık Departmanı Transfüzyon Uzmanı Andrey Bulanov, yeni uygulanmaya başlanan plazma yöntemiyle ilgili "En önemli şey, hastalığın hangi aşamasında, hangi dozda ve diğer araçlarla hangi kombinasyondan plazmanın en iyi etkiyi yaratacağını belirlemektir" diye konuştu.

Ağır hastalara aktarıldı

Sklifosovskiy Acil Yardım Enstitüsü Direktörü Sergey Petrikov, koronavirüsten tedavi edilen hastalardan alınan plazmanın öncelikle ağır hastalara aktarıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Bilgisayarlı tomografi verilerine, hastanın solunum durumu ve inflamatuar yanıta dayanan klinik tabloya bakılıyor. Buna göre plazma öncelikle, invaziv olmayan akciğer ventilasyonu ile invaziv ventilasyona geçiş arasındaki sınırda olan hastalara aktarılıyor."

Türkiye'de Kızılay öncülüğünde başlatılmıştı

Türkiye'de de uygulamaya konulan plazma tedavi yöntemi, Kızılay'ın öncülüğünde başlatılmıştı. Koronavirüs tedavisi görmüş ve hastalıktan kurtulmuş kişilerden alınan örnekler titizlikle incelendikten sonra, tedaviye muhtaç kişilere verilmeye başlanmıştı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.