Sağlık

Sağlık Bakanlığından dev hizmet! Ankara sokaklarında ücretsiz kanser taraması

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Kızılay Meydanı'nda konuşlandırılan 'mamografi' çekim aracı vatandaşlara yıl sonuna kadar ücretsiz kanser taraması hizmeti verecek.

Sağlık Bakanlığından dev hizmet! Ankara sokaklarında ücretsiz kanser taraması
-

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr  

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Kızılay Meydanı'na konuşlandırılan 'mamografi' çekim aracı vatandaşlara yıl sonuna kadar ücretsiz hizmet verecek.

Uzmanlar kanserde erken teşhisin önemine vurgu yaparken vatandaşları meme ve rahim ağzı kanseri taraması için bu imkandan faydalanmaya davet etti.

Sağlık Bakanlığı'nın 'Geç kalma, Bugün Gel' projesi kapsamında hizmete sunduğu 'Mamografi' tırında 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı taraması, 40-69 yaş arası kadınlara ise meme kanseri taraması yapılacak. Meme kanseri taramasından erkekler de yararlanabilecek. Öte yandan araçlarda kalın bağırsak kanseri taraması da yapılacak.

Uzmanlar uyarıyor!

Kanserde erken tanının hayat kurtardığını önemle vurgulayan uzmanlar vatandaşlara kendileri için kısa bir süre ayırarak taramadan geçmelerini öneriyor:

"Kanser tarama hizmetimizden erkekler de faydalanabilir. Bu tarama faaliyetleri tamamen ücretsiz olup, yıl sonuna kadar devam edecek. Unutulmamalı ki kanserde erken tanı hayat kurtarır. Kanser hastalığını yalnızca erken tanıyla yenebilmekteyiz. Vatandaşlarımızın kendilerine biraz süre ayırmasını ve bu taramalarını yaptırmasını istiyoruz."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.