İSLAM

Sahur vaktinde oruca niyet etmeyen kimsenin orucu kabul olur mu?

Sahur vaktinde oruca niyet etmeyen kimsenin orucu kabul olur mu? sorusu oruç ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşların gündemindeki konu olmaya başladı. Çeşitli sebeplerden dolayı sahur vaktine uyanamayan ve niyet etmeyi unutan Müslümanlar, gece niyet etmeden oruç tutulur mu sorusuna yanıt arıyor. Peki, gece niyet etmeden oruç tutmak mümkün mü? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Sahur vaktinde oruca niyet etmeyen kimsenin orucu kabul olur mu?
-

Sahur vaktinde oruca niyet etmeyen kimsenin orucu kabul olur mu? Gece niyeti edilmeden oruç tutmak mümkün mü sorusuna cevap arayan vatandaşlar, internet üzerinden detayları sorgulamaya başladı. Peki, Diyanet'e göre gece niyet etmeden oruç tutulur mu? İşte, o detaylar...

NİYET EDİLMEYEN ORUÇ KABUL OLUR MU?

 

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.