İSLAM

Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Ramazan ayının güzelliklerinden biri olan sahur yemeğinin heyecanı şimdiden hepimizi sardı. Sahur sofralarının sıcacık ortamı Müslümanlara manevi bir doyum hazzı yaşatırken, dini hükmü de merak edilir oldu. Peki, sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?
-

Ramazan ayında müminlerin büyük bir heyecanla kalktığı sahur sofraları, Müslüman olmanın yaşatımıza kattığı güzellikleriden sadece biri. Bütün aile bir arada sıcacık sahur sofralarına oturacak olmanın heyecanı şimdiden baş gösterdi. Peki, sahur yemeğinin dinde bir yeri var mıdır? Detaylar haberimizde... 

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDE YERİ VAR MIDIR? 

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20). Resûl-i Ekrem(s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105). Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.