İSLAM

Salih insan olmanın şartları

Taberani'den rivayetle Peygamber Efendimiz (sav) imrenilecek kimsenin vasfını şöyle bildiriyor: Şu kimseye imrenilir: Malı azdır, çoluk çocuğu namaz kılar, oruç tutar. İbadetini gizlemeye çalışır. Tanıyanı azdır, meşhur değildir, parmakla gösterilmez. Rızkı yetecek kadardır. Buna da sabreder. Hâlini kimse bilmez. Arkasından ağlayanı az, mirası da fazla değildir.

Salih insan olmanın şartları
-

Allah dostları, salih bir kimse olabilmek için aşağıdaki maddelerin yapılmasını istemişlerdir.

1. Allah’ı çok hatırlamalı. Allâhü Teâlâyı hatırlamak için söylenecek en faziletli söz “La ilâhe illallah” demektir. Bunu söylemeye devam eden, ihlas sahibi olur. İhlas; bütün işlerini Allah rızası için yapmak, dünyaya ait mal ve makamlardan hevesini kesip ahireti istemektir. İhlaslı kimse; “Benim tek gayem Allah’ın rızasıdır” der. Kur’an-ı Kerim’de de mealen, “Ey iman edenler! Allah’ı çok anın” buyuruldu. (Ahzâb s. 41) Nefsin hep zararlı olan isteklerinden kurtulmak için devamlı Allahü Teâlâ’yı zikretmelidir.

2. Kalbe dikkat etmeli. Kalbe dört çeşit düşünce gelir. Bunlar; Rahmandan, melekten, şeytandan ve nefsten. Rahmandan gelen; gafletten uyandırır, kötü yoldan doğru yola kavuşturur. Melekten gelen; ibadete rağbet ettirir. Şeytandan gelen günahı güzel gösterir. Nefsten gelen ise, dünyanın faydasız şeylerini istetir. Bu düşüncelerden kurtulmak gerekir.

3. Allah’ın hükmüne rıza göstermeli. Havf ve reca, yani korku ve ümit arasında yaşamalı. Çünkü imansız öleceğinden korkan, günah işlemez. Ayrıca mümin, Cenneti ümit eder, salihlerle sohbet eder. Bu sohbet, günahlara perde çeker, haramları gözüne kötü gösterir.

4. İyi hasletlerle süslenmeli. Yani Allahü Teâlâ’nın ahlakıyla ahlaklanmaktır.

5. Helal lokma yemeli. Allah Teâlâ, “Helal ve temiz olanını yiyin” buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz ise; “İbadet on kısımdır. Dokuzu helâli talep etmektir” buyurdu. Biri de bütün ibadetlerdir. Haram yiyen, ibadet etme gücünü kendinde bulamaz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.