Emlak

Seçimden sonra Para Piyasaları Nasıl Olacak?

Bu soruyu para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş'e sorduk.

Seçimden sonra Para Piyasaları Nasıl Olacak?
-

Memiş, yılın ilk 6 aylık sürecinde ekonomi cephesinde yurt dışı kaynaklı gerekçelerle sıkıntılı günlerin yaşandığına dikkat çekti ve 8 Haziran haftasından itibaren yaşanabilecek gelişmeler için şu tahminlerde bulundu:

Özellikle Amerika Merkez Bankası'nın (FED) faizleri yükseltmek için bir tarih vermemesi dolar-TL kuru üzerindeki oynaklığı zirve noktasına taşımış ve kur iç piyasalarda 2,76 seviyesine kadar yükselmişti.

İç piyasada bu hareketlilik yaşanırken Yunanistan'dan gelen kriz haberleri euro'nun aşırı değer kaybetmesine karşılık doların güçlü kalmasını sağlayan önemli faktörlerden biri oldu.
Petrol fiyatlarındaki sürpriz düşüşlerle bu olumsuz etkilenme çok uzun sürmedi ve dolar tekrar gerçek değeri olan 2,54 sınırına kadar geri çekildi.

Son iki haftadır Bist'in 88 bin, dolar TL kurunun ise 2.60 seviyesinin altında seyretmesi kimseyi tedirgin etmedi. Yabancı yatırımcılar seçim sonucu tahmin etmiş olmalılar ki,son haftalarda Türkiye piyasalarına tekrar sıcak para girişi hızlandı. Bu sirkülasyon 7 Haziran seçimlerinden sonra devam edecektir; Bunun da ana sebebi Avrupa ülkelerindeki ekonomik krize rağmen gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performansı Türkiye ekonomisinin göstermesidir. Kurulacak hükümet kurmayları 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için Yeni Türkiye modelinde ekonomiyi ilk sırada tutacaktır. Merak edilen ise ekonomiyi kimlerin yöneteceğidir.

Bilinen bir şey var ki AK Parti hükümeti güçlü bir şekilde kurduğu takdirde ekonomi koordinasyonunun tek çatı altında toplanacağıdır. Bu da piyasalara moral verecektir. Bana sorarsanız bu koordinasyon Cumhurbaşkanlığı çatısı altında toplanacak. Yatırımlar, teşvikler ve istihdam hızla ilerlerken cari açık ve enflasyon da yakından izlenecek fiyatlamalar arasında olacaktır ,taviz verilmeden yoluna devam eden bir Türkiye ekonomisi beraberinde yabancı sermayeyi çekmeye devam edecektir. Bu arada 2015 yılında en çok istismar edilen konulardan bir tanesi de Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası polemiği oldu tatlıya bağlanan bu tartışmalar seçim sonrası TCMB,BDDK,SPK gibi önemli kurumlar Hükümetle beraber ortak adımlarla kontrollü yoluna devam edecektir.

Peki seçim sonrası borsa ve döviz fiyatlarının seyri ne olur? 2015'in yarısı beklenmedik dalgalanmalarla geçti fakat son iki haftadır seçim meydanlarında vatandaşların mevcut hükümete desteği ve anket sonuçları gösteriyor ki istikrar bozulmadan aynı partiyle yola devam kararı alacağı yönünde bu olumlu tablo var. Bu da döviz kuru üzerindeki köpüğü alarak normal seviyelerine tekrar getirmeye devam edecektir. Seçim sonrası tekrar düşük dolar kuru yükselen bir BİST görmemiz mümkün. Fiyat beklentilerim ise teknik olarak dolar -TL: 2,50 seviyesinin altına kadar gerileyebilir. BİST ise 98 bin noktasına kadar çıkıp zirve yapacaktır. Tabi ki bununla beraber Türkiye ekonomisinin kredi notu yükseltme eğilimleri öne çıkacaktır. Değerli emtialardan altının fiyatı ise Avrupa'daki ekonomik kriz ve FED'in alacağı faiz kararı süreci içerisinde tekrar 90 lira sınırına kadar geri geleceğini tahmin ediyorum.

Bu noktada yatırımcıların dikkat etmesi gereken tek kural, hızlı kur oynaklığı karşısında kısa vadeli alım satım yaparak para kazanma isteğinden uzak durmalarıdır. Uzun vadeli yatırım yapanlar bu kez kazanacaktır. Mesela 2,60 TL'nin altında dolar alımı iyi bir fırsattır. Borcu olan yada dolara yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcılar, kurda 2,50 seviyelerine gerileme olduğu anda harekete geçmeliler. Çünkü bu geçici bir süreç olacak. Eylül-Ekim aylarında dolar kurunun 2.75- 2.85 aralığında olması ihtimali söz konusu. Altın fiyatlarını merak eden okurlarımıza da tavsiyem, altının bu yıl düşük seyri devam edeceğinden kısa vadeli kazanç beklentisine girilmemesidir. Altından getiri beklentisi olanların 2016 yılını beklemeleri gerekiyor. Gelecek yıl iç piyasalarda altının gramı rahatlıkla 125 liraya kadar yükselebilir.

Konutta ise tüm tüketicilerin seçici davranmalarında yarar var. Lokasyon değeri kadar konutun metrekare maliyetinin, teslim süresinin ve yatırım amaçlı ise mevcut kira çarpanlarının iyi hesaplanması gerekiyor. Hepinize bol kazançlı, bereketli günler diliyoruz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.