Gündem

Sefer Aycan'dan Sağlık Bakanlığı'na çağrı: 550 bin sağlıkçı atama bekliyor

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, atama bekleyen sağlık personellerine dikkat çekerek, "Türkiye genelinde 550 bin sağlıkçı genç işsizlik yaşıyor" dedi.

-

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

"Türkiye'de plansız bir şekilde sağlık personeli yetiştirildi" diyen Aycan, "Sadece sağlık alanında değil tüm alanlarda bir plansızlık olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık meslekleri çok popülerdi ve fazlasıyla okul açıldı. Kontenjanlar arttırıldı. Dolayısıyla şu anda bir personel fazlasıyla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

550 bin sağlık personelinin kadro beklediğini vurgulayan Prof. Aycan, şunları söyledi:

"2019 yılı içinde 30 bin sağlık personeli sözü alındı. Sağlık Bakanlığı bunun 12 bin'ini ilan etti. 18 bin'i ise izin alınmış olmasına rağmen açıklanmadı."

"Türkiye genelinde 550 bin sağlıkçı kadro açılmasını bekliyor. Tek umutları Sağlık Bakanlığı'nın açıklayacağı kadrolar. Kontrolsüz bir şekilde fazla sayıda sağlıkçı yetişti. Özel hastanelerde istihdam sağlamıyor. Yüksek puanlarla üniversiteye yerleşerek sağlık eğitimi alan gençlerimiz bugün işsizlik sıkıntısı yaşıyor. Bu onlar adına üzücü bir durum."

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.