Ekonomi

Silinen günleri geri kazanmak mümkün

Okurlarımızın emeklilik ve sosyal güvenlikle ilgili sorularına cevap veren Muhammet Resuloğlu ve Murat Özdamar, gazetemize yöneltilen soruyu cevapladı.

Silinen günleri geri kazanmak mümkün
-

SORU: Ben 18.4.2002 tarihinde vergi mükellefi oldum. Halen vergi kaydım devam ediyor. Daha önce Bağ-Kur hizmetlerimin tamamı görünmekte iken şimdi Bağ-Kurum 31.3.2014 tarihinde sonlanmış ve 1.6.2018 tarihinde yeniden başlamış görünüyor. Geçmişte Bağ-Kur primlerimi ödeyemediğim zamanlar olmuştu. Nedeni bu olabilir mi?

Fazlı B.

CEVAP: Bağ-Kur kaydı olup 30 Mayıs 2018 tarihi itibariyle prim borcu bulunanların borçlarını 31.7.2018 tarihine kadar ödememiş ya da yapılandırmamışsa Bağ-Kur kaydı, en son prim ödemesine karşılık gelen ay sonu itibariyle, hiç prim ödemeyenlerin Bağ-Kur kaydı ise baştan itibaren silindi. Yani hem Bağ-Kur hizmeti hem Bağ-Kur borcu silindi. Vergi kaydı devam ediyorsa bu kez 1.6.2018 itibariyle yeniden Bağ-Kur kaydı açıldı. Bu şekilde Bağ-Kur hizmeti silinenler yazılı müracaat yapmak ve bu sürelerin tamamına ait çıkarılacak borcu üç ay içinde ödemek suretiyle geri kazanabilirler.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.