Gündem

'Simit atma töreni' adı altındaki skandal görüntülere inceleme başlatıldı!

Kültürümüzde nimet yerde görüldüğünde basılmasın diye öpülüp yüksekçe bir yere konulur, hürmet gösterilirken Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki ilk günleri için büyük bir heyecanla okula giden öğrencilere eski öğrenciler tarafından simit atıldı. Skandal görüntülere sosyal medyadan tepki yağdı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesindeki 'etkinliğe' ilişkin inceleme başlattı.

-

Kültürümüzde nimetler yerde görüldüğünde basılmasın diye öpülüp yüksekçe bir yere konulurken, hürmet gösterilirken Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki ilk günleri için büyük bir heyecanla okula giden öğrencilere eski öğrenciler tarafından simit atıldı.

Yere atılan onlarca simitin üzerinde öğrencilerin tepinmesi büyük infiale neden oldu.

55 yıl sürdüğü iddia edildi

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde eğitim öğretim yılının ilk gününde, okula giriş yapan ve çömez denilen öğrencilerin üzerine her yıl simit atılıyor. Sözde geleneğin 55 yıldır sürdüğü iddia ediliyor.

İnceleme başlatıldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesindeki skandal "etkinliğe" ilişkin inceleme başlattı.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, lisede yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında yapılan sözde "etkinliğe" değinildi.

Açıklamada, "Kadıköy Anadolu Lisesinde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında 'Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama' adı altında gerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu 'etkinlik'le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır." ifadeleri yer aldı.

18 milyon öğrenci için bugün ilk ders zili çalmasının ardından Kadıköy'de skandal görüntüler yaşandı.

Nimete olan saygısızlığa ve skandal müsaade eden eğitimcilere sert tepki

Yere atılan onlarca simit 'nimete saygısızlık' olarak görülürken sosyal medya kullanıcısı vatandaşlar, atan öğrencilere ve buna müsaade eden öğretmenlere sert tepki gösterdi.

Müdür uyarı yaptı

Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney'in okula kaydolan öğrencilere simit atılmaması için kürsüden çağrı yaptığı ve nimetin önemine dikkat çektiği bildirildi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.