Kadın - Aile

Sizin de kahve içtikten sonra uykunuz geliyor mu?

Kahve içtikten sonra göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlıyorsa; bu haber tam size göre…

Sizin de kahve içtikten sonra uykunuz geliyor mu?
-

Kahve ölçüyü kaçırmadan tüketildiğinde son derece sağlıklı bir içecektir. Özellikle Türk kahvesi… Şekersiz tüketildiğinde sıfır kaloriye sahip olan kahveyi sütlü içerseniz; diyetlerinizde şahane bir ara öğün olur. Birçok kişi akşam 18.00’den sonra kahve tüketmemeye özen gösterir. Çünkü kahve içerdiği kafein deneniyle uykuyu açar. Bu nedenle kahve stresli anlarda sabah güne başlamakta zorluk çekildiğinde akla gelen ilk içecektir. Kahve içtiği için uykusu açılan çok kişi duymuşsunuzdur ama kahve içtiğinde uykusu geleni hiç işittiniz mi?

Bu gerçek olabilir mi?

“Olur mu eyle şey?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak kahve içen bazı insanların hemen uykusu gelir. Dünya üzerinde kafein tükettiğinde ağırlık hisseden, göz kapakları kapanan insanlar tahmin ettiğinizden daha fazla.

Peki, kahve içtikten sonra neden uyku gelir?

Kafein; beyne, merkezi sinir sistemime ve kalbe etki eder. Vücuda girdiği andan itibaren çalışmaya başlayan kafein beynin dopamin salımını arttırır. Böylece kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

Kafein ne kadar sürede etkisini gösterecektir?

Kahve içtikten 45 dakika sonra kendinizi daha rahat ve mutlu hissetmeye başlarsınız. Kafeinin etkisi yaklaşık 4 saat vücudunuzda kalır.

Herkesin uykusunu açar mı?

Akşam eve geldiniz ve koca bir kupa kahve yaptınız; oturdunuz dersin başına "Bu kahveden sonra asla uykum gelmez" diye düşünürken göz kapaklarınız ağır ağır çökmeye başladı. Sonuç ise kupanın için tamamen boşalmış olmasına rağmen siz kitapların üzerinde uykuya kalmışsınız... İnanın bu çok sık yaşanan bir durum. Özellikle küçük yaşlarda kafein alışkanlığı kazanmaya başlayanlar ve gün içinde 2 fincandan fazla tüketenler zaman içinde kafeine alışıyor. Bir nevi kafein bağımlısı olunuyor ve kahve-çay içtikten sonra bedeniniz hiçbir tepki göstermez oluyor.

Kahve uyku getirir mi?

Kahveyi içtikten sonra gece uykusu uyumak ile kahveyi yudumlar yudumlamaz uykunuzun gelmesi çok ayrı iki konu. Özellikle öğle saatlerinde kahve içtikten 15-20 dakika içinde uykunuz geliyorsa bu başka bir durumun belirtisindir. Hipoglisemi yani düşük kan şekeri sorunu yaşayanların büyük bölümü yorgunluğun da etkisiyle vücutlarına kafein girince kendilerini güçsüz hisseder. Her gün kahve içtikten sonra aynı sorunu yaşıyorsanız; en kısa zamanda bir uzmana görünmenizde yarar var.

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.