Gündem

Sokağa çıkma yasağı olur mu? | Sokağa çıkma yasağı ne zaman?

Sokağa çıkma yasağı olur mu? Koronavirüs tedbirleri kapsamında her geçen gün önlemler artırılıyor. Pek çok ülkenin tercih ettiği sokağa çıkma yasağının ülkemizde uygulanıp uygulanmayacağı ise merak ediliyor. "Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı olur mu?" , "Sokağa çıkma yasağı gelir mi?" , "OHAL ilan edilir mi?" , "Kimler için sokağa çıkma yasağı gelir?" sorularının cevabı merak ediliyor. Peki, sokağa çıkma yasağı ne zaman?

Sokağa çıkma yasağı olur mu? | Sokağa çıkma yasağı ne zaman?
-

Sokağa çıkma yasağı olur mu?  Koronavirüs tedbirleri kapsamında her geçen gün önlemler artırılıyor. Pek çok ülkenin tercih ettiği sokağa çıkma yasağının ülkemizde uygulanıp uygulanmayacağı ise merak ediliyor. "Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı olur mu?" , "Sokağa çıkma yasağı gelir mi?" , "OHAL ilan edilir mi?" , "Kimler için sokağa çıkma yasağı gelir?" sorularının cevabı merak ediliyor.  Peki, sokağa çıkma yasağı ne zaman?

Koronavirüs kabusu tüm dünyayı etkisi altına aldı. En az hasarla bu sürecin atlatılabilmesi için evde kalmak, kişisel izolasyonu sağlamak çok önemli. Ancak halen çalışmak durumunda olanlar sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını merak ediyor. İşte, detaylar.

Sokağa çıkma yasağı olur mu? | Sokağa çıkma yasağı ne zaman?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının gündemlerinde olduğunu belirtti. Bakan Soylu, “Sosyal izolayonu sağlamaya çalışıyoruz. Birçok tedbir alındı. Üst üste tedbirler alındı. Kendi OHAL'i dediğimiz şey insanların kendi önlemi. Bunu her gün ölçüyoruz. Türkiye'de hayatın yüzde 80'i durdu. Şehirlerdeki toplu taşımanın, hayat akışının yoğunluğunu ölçüyoruz. Şu anda şehirlerarası yolcu otobüslerdeki yolcu oranı yüzde 73 azaldı. Yolculuk seviyesi yüzde 81 azaldı. Bir Sağlık sisteminin ayakta kalması, 2. kamu düzeninin devam etmesi, 3. sosyal izolasyonun sağlanması, 4. gıda temininin devam etmesi. Böylece salgına karşı en önemli tedbirleri almış oluruz. Tedbir yükselterek devam ediyoruz. Dünyayı takip ediyoruz. Gıda tedariki temininde dünyada ciddi sorun var. Kamu düzeni açısından üst bir zorluk yaşamadılar ama gıda konusunda güçlük yaşadılar. Biz neden kendi OHAL'inizi ilan edin diyoruz. ABD'deki araştırmaya göre sosyal izolasyon en önemli tedbir. Böylece yüzde 75 başarılı olunabilir. Tedbirlerimizi alırken 4 unsurun önemli olduğunu tekraren vurguluyorum. Bir süreç yönetiyoruz. Bunun köşelerini iyi tutmak zorundayız. Kamuoyunu sürekli şeffaf olarak bilgilendirmek durumundayız. Ankara, İstanbul ve İzmir'de şehir içeri çekilmiş durumda. Yapılan her işlem ve adımda bizim sağlamamız gereken sosyal mesafeyi ortaya koymak. Sorumlulukları mümkün olduğunca ortaya koyabilmek gerekiyor. Kamuda seyrekleşme var. Uzaktan çalışma var. Ama benim bakanlığımda böyle bir şey yok. AFAD, polis, jandarma sahada. Ful mesai çalışıyoruz. Tam sosyal izolasyon her zaman gündemimizde. Bugünkü tedbirlerle karşılayamazsak, bunu yapabiliriz. Alacağımız tedbirler var. Eğer tedbirlerle salgının önüne geçemeyeceksek bu tedbiri alabiliriz. Burada bir tereddüt yokdedi.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.