Otomotiv

Şubat ayında 2.5 milyar dolarlık ihracat

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şubat ayında düşüş yaşanmasına rağmen Türk otomotiv endüstrinin 2,5 milyar dolar ile yüksek ihracat ortalamasını devam ettirdiğini belirtti.

Şubat ayında 2.5 milyar dolarlık ihracat
-

Türkiye otomotiv sektörünün şubat ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 azalışla 2,5 milyar dolar oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre otomotiv, şubatta toplam ihracattan aldığı yüzde 17,2 pay ile ekonominin lider sektörü olmayı sürdürdü.

Aynı dönemde, ana pazar olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracatta da yüzde 4 düşüş görüldü. ABD’ye dış satımda, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki artışın etkisiyle yüzde 88, Rusya’ya da yüzde 15 artış kaydedildi.

Şubat’ta ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 14 yükselişle 1 milyar 84 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Geçen ay en büyük ürün grubu olan binek otomobilleri, tedarik endüstrisi izledi. Tedarik endüstrisi şubat ihracatı yüzde 5 azalışla 847 milyon dolara geriledi. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 11 azalarak 362 milyon dolar, otobüs, minibüs, midibüs ihracatı da yüzde 1 azalarak 147 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şubat ihracatında binek otomobillerde çift haneli artış yaşandı, diğer ana ürün gruplarında ise düşüşler meydana geldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şubat ayında düşüş yaşanmasına rağmen endüstrinin 2,5 milyar dolar ile yüksek ihracat ortalamasını devam ettirdiğini söyledi.

Yılın iki ayına ait verileri değerlendiren Çelik, “Ocak-şubat ayında otomotiv ihracatı yüzde 1 artışla 4 milyar 923 milyon dolar oldu. Binek otomobiller ihracatımız ortalama yüzde 20 gibi yüksek bir artış gerçekleştirdi. Aynı dönemde AB ülkeleri de yüzde 77 pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü” ifadelerini kullandı.  

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.