Dünya

Suudi Arabistan'da 'Misyar nikahı' tartışması

Suudi Yüksek Bilim Kurulu üyesi Abdullah Al-Manea Suudi Arabistan'da açıklamaları ile büyük bir tartışma başlattı. Abdullah Al-Manea, Ehli sünnet alimlerinin çoğunun yasakladığı Misyar nikahının ''meşru'' olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan'da 'Misyar nikahı' tartışması
-

Suudi Yüksek Bilim Kurulu üyesi Abdullah Al-Manea, Misyar evliliği hakkında konuştuktan sonra geniş bir tartışma başlattı.

El-Manea, Okaz gazetesine verdiği demeçte, "şartlar, unsurlar ve evlilik engellerinin bulunmaması durumunda misyarın doğru olduğunu'' ifade etti. El-Munea, "misyar evliliğinin aynı davranışa sahip kişisel bir eylem olduğunu ve evlilik hükümlerinin hepsinin sabit olduğunu" ekledi.

El-Manea'ya göre Misyar evliliğinde ''Doğacak çocuklar tamamen meşru'' olarak görülebilir.

Suudi Arabistan yargısı ise "misyar" muta nikahı ile aynı hükme sahip ve ''haram'' olarak kabul ediliyor.

Misyar nikahı tarafların evlilik sorumluluğu almadan rahatça kendi yaşamlarına devam etmesi ve evliliği 'sadece isim olarak' bir arada götürmesi anlamına geliyor.Misyar genellikle Suudi Arabistan'da ve körfez ülkelerinde yazlıkçılar, farklı ikametlerde iş sahibi olanlar ve seyahate çıkanlar tarafından uygulanıyor. Ehli sünnet alimlerin çoğu Misyar evliliğine izin vermiyor ve Müslümanların bu evlilik tipinden sakınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.