Dünya

Körfez kaynıyor! Suudi Arabistan'a bir saldırı daha...

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, iki petrol tankerinin Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fujairah limanı açıklarında "sabotaj saldırısına" uğradığını açıklamasının üzerinden henüz 24 saat geçmeden ülkedeki 2 petrol pompa istasyonu drone saldırısı düzenlendi. ABD meydana gelen olayların İran tarafından yapıldığını iddia ederek bölgede iplerin iyice gerilmesine neden oldu.

Körfez kaynıyor! Suudi Arabistan'a bir saldırı daha...
-

Suudi Arabistan'ın dün iki petrol tankerinin Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fujairah limanı açıklarında "sabotaj saldırısına" uğramasının ardından bugün de ülkedeki iki petrol pompa istasyonuna saldırı düzenlendiği açıklandı.

Suudi Arabistan Enerji ve Sanayi Bakanı Khalid bin Al-Falih, insansız hava araçlarıyla petrol boru hatlarına saldırı yapıldığını açıkladı.

Patlamaların yaşandığı bölgede çıkan yangın söndürüldü. Suudi yetkililer, ana boru hattına yaptıkları petrol akışını tedbir amaçlı kesti.

'Saldırıyı Husiler yaptı' iddiası

Saldırıyı ise İran destekli Husilerin yaptığı iddia ediliyor. Husilerin dün İran medyasına yansıyan açıklamalarında, saldırı hazırlığında olduklarını açıklamışlardı.

Körfez kaynıyor

Son iki gündür Körfez'de sular ısınıyor. BAE ve Suudi Arabistan gemilerine sabotaj sonrası, ABD bu olayın arkasında İran'ın olduğunu iddia etmiş ancak İran bu iddiaları reddetmişti. Bugün New York Times'ta çıkan haberde ise, Trump'ın onaylaması durumunda, ABD Ortadoğu'ya 120 bin asker daha gönderecek. Körfez'de İran'ı ablukaya almaya çalışan ABD, daha önce bölgeye F-35 jetlerini, B-52 nükleer bomba taşıyabilen bombardıman uçaklarını, USS Abraham Lincoln uçak gemisini ve çok sayıda savaş gemilerini göndermişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.