Gündem

Taban da Kılıçdaroğlu’na isyan etti

Parti tabanından gelen seslere kulağını kapatarak, belediye başkanlığı için ahbaplarını ve kendine yakın isimleri aday gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepkiler artıyor. İlçe teşkilatları bir bir istifa ederken, yeni dönemde aday gösterilmeyen isimler ise, ya başka partiye geçiyor ya da bağımsız aday olduğunu açıklıyor.

-

CHP’de yerel yönetimlere gösterilen adayların çoğunlukla belli olması parti içindeki huzursuzluğu da artırdı. Tarihinin en karışık parti içi hesaplaşmalarına sahne olan CHP’de, partinin önemli isimleri ve ilçe örgütleri Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimine karşı baş kaldırdı. CHP’de adayların çoğunluğunun açıklanmasıyla sular daha da dalgalandı. CHP’nin iki numaralı ismi Akif Hamzaçebi’nin istifasının ardından İzmir Seferihisar belediye başkan adayı Yelda Celiloğlu adaylıktan çekildiğini açıkladı. Aday belirleme sürecinde, parti teşkilatlarının belirlediği isimlere öncelik vereceğini açıklayan CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM’de sergilediği diktatöryal tutum sebebiyle, örgütlerine verdiği sözü tutamadı. Aday listelerinde kendi belirledikleri isimleri göremeyen parti tabanındaki huzursuzluk büyük bir isyan dalgasına dönüştü.

Adalet yürüyüşü başlattılar

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun istifa şovu teşkilatlardaki huzursuzluğun işaret fişeği oldu. Kaftancıoğlu’nu hemen akabinde, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Kılıçdaroğlu’nun despot tavrına daha fazla dayanmayarak istifa etti. İlçe örgütlerindeki istifalar, Muğla’nın Marmaris ilçesinde başladı. Mardin İl Başkan yardımcısının istifa etmesiyle Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde de toplu istifalar vuku buldu. CHP’nin yıllarca sömürdüğü Edirne’nin Keşan İlçesi’nde ilçe başkanı dahil olmak üzere örgütün büyük bir kısmı istifasını verdi. İstanbul Maltepe’de mevcut Başkan Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesi sonrası, CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan ve 15 kişilik yönetimi istifa etti. Maltepe İlçe örgütü, İstanbul’dan, Ankara’ya, ‘adalet yürüyüşü’ başlattı.

Tavanın umurunda değil

Aydın’ın Efeler ilçesi örgütü de CHP genel merkezine kazan kaldırırken, CHP İzmir Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan Yeşilyurt ile yönetim kurulu üyeleri, gençlik ve kadın kolları da görevlerinden istifa etti. İzmir’in Bayraklı ilçesinde de örgütün yapılan atamadan rahatsız olduğu belirtiliyor. İstanbul’un önemli ilçelerinden Sancaktepe’de de CHP İlçe Başkanı Alper Yeğin ve yönetimi istifa etti. Daha öncede, CHP’den Şişli Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıklayan Mustafa Sarıgül, istifa ederek DSP’ye geçmişti. Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde aday olarak gösterilen Çetin Çoklar da CHP’den istifa etmişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.