Emlak

Tek Başına Vize Yok, Sandık Yine Gündemde

7 Haziran seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti sandıktan birinci parti çıktı ancak tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edemedi.

Tek Başına Vize Yok, Sandık Yine Gündemde
-

HDP ise barajı aştı. Ufukta: koalisyon, azınlık hükümeti ya da erken seçim var.

 

25. dönem parlamentosunu belirleyen seçmenin verdiği oylara göre AK Parti yüzde 40.8, CHP yüzde 25.1, MHP yüzde 16.4 ve HDP yüzde 12.9 oranında oy aldı.

 

En büyük oy kaybını Güneydoğu'da yaşayan AK Parti'nin, İç Anadolu'da ise MHP'ye oy kaptırdığı gözlendi. AK Parti, İstanbul ve İzmir'de 10, Ankara'da 6 puan civarında oy kaybetti.

 

Farklı iktidar senaryolarını oluşturması bakımından HDP'nin barajı aşıp aşmayacağına göre şekillenecek siyasi tablo koalisyonu gündeme getirdi Bir yandan da ayrılık hükümeti veya erken seçim ihtimali var.

 

Seçimler, genel olarak olaysız geçti. 53.7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülke genelinde, seçime katılım oranı da siyasi partilerin yoğun propaganda faaliyetlerine bağlı olarak yüzde 86'nm üzerinde gerçekleşti. ,

 

Milletvekili genel seçimlerinin ardından gözler Yüksek Seçim Kurulu'na çevrildi. Kesin sonuçların YSK tarafından TRT'den ilanını takip eden 5. gün saat 15.00'te TBMM Genel Kurulu çağrısız olarak toplanacak. Meclis'in bu bileşiminde 25. Dönem milletvekilleri yemin edecek ve mazbatalarını alacak. Yeni yasama döneminin yemin törenin yapılacağı ilk oturumundan başlayarak yeni TBMM Başkanı seçilinceye kadar, en yaştı milletvekili, geçici başkan sıfatıyla Meclis'i yönetecek. Meclis'i en yaşlı üye olarak Deniz Baykal'ın yönetmesi bekleniyor. Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı seçimi süreci başlayacak.

 

45 gün İçinde hükümet kurulamazsa, Cumhurbaşkanı seçimleri yenileme kararı alabilecek. Bu takdirde geçici hükümeti kurmak üzere Başbakan atayacak. Meclis Başkanı partilerin katılım oranlarını belirleyecek. Hükümet seçime kadar görev yapacak. 3 muhalefet partisi de AK Parti ile koalisyona yanaşmıyor. Bu nedenle ikinci bir sandığın gündeme gelmesi ihtimali ağırlık kazanıyor.

 

Gayrimenkul piyasasının bu tablo karşısında bir süre bekle gör politikası izlemesi bekleniyor.

 

emlakrehberi / 8 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.