İSLAM

Teravih namazı farz mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte teravih namazı farz mı, sünnet mi sorusunun cevabı da merak konusu oluyor. Peki, teravih namazı farz mıdır?

Teravih namazı farz mı?
-

Mübarek Ramazan ayını en verimli bir şekilde geçirmek isteyenler oruç ibadetlerinin yanı sıra teravih namazlarını da kılıyorlar. Ancak vakit bulmayan bazı vatandaşlar teravih namazını kılamıyor. Hal böyle olunca da 'teravih namazı farz mı, sünnet mi' sorusunun cevabı araştırılmaya başlıyor. İşte Ramazan'a kısa bir süre kala vatandaşların en çok araştırdığı konunun cevabı.

TERAVİH NAMAZI FARZ MIDIR?

Ramazan ayında kılınan Teravih namazı farz değil sünettir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed teravih namazını farz olmasın diye cemaatten ayrı olarak kılmıştır. Peygamberimizin teravih namazını nasıl kıldığını Hazreti Aişe şöyle anlatmıştır;

-"Resûlullah (asm) bir gece mescidde nafile namaz kılmıştı. Birçok kimse de ona uyarak namaz kıldı.

Sabah olunca "Resûlullah geceleyin mescidde namaz kıldı" diye konuştular. Ertesi gece de Efendimiz (asm) namaz kıldı. Halk yine olanları konuştu, katılacakların sayısı iyice arttı. Üçüncü veya dördüncü gece halk yine toplandı. Öyle ki mescid, insanları alamayacak hâle gelmişti. Ancak Peygamberimiz (asm) bu dördüncü gecede yanlarına çıkmadı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.