Gündem

“Teravih yoktur” fitnesini yayan hastalıklı kafalara Prof. Dr. Orhan Çeker’den cevap: Yalancısınız!

Bazı isimlerin Teravih namazıyla ilgili açıklamaları İlahiyatçıları kızdırdı. “İslam’da teravih diye bir namaz yok.” diyen bazı isimlere Prof. Dr. Orhan Çeker’den “yalancısınız” cevabı geldi.

“Teravih yoktur” fitnesini yayan hastalıklı kafalara Prof. Dr. Orhan Çeker’den cevap: Yalancısınız!
-

 yeniakit.com.tr  Murathan Seyitoğlu  Bazı ilahiyatçıların “Teravih namazı diye bir namaz yoktur” şeklindeki açıklamaları Müslümanlar arasında kafa karışıklığına yol açarken, yeniakit.com.tr’ye konuşan Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, “Teravih namazı yoktur diyenler yalan söylüyorlar. Hata ediyorlar demiyorum, yalan söylüyorlar.” dedi.

“Camilerde sürekli kılınmıştır”

Fitneye karşı Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirten Çeker, şöyle konuştu: “Onlar da çok iyi biliyorlar ki Peygamber Efendimiz 3-4 defa mescidde teravih kıldırdı. Sonra ümmete farz kılınır endişesiyle mescidde teravih kılmadı. Hz Ömer zamanında böyle bir endişe kalmadığı için teravih halifenin emriyle camilerde sürekli kılınmıştır.

“Teravih uydurma bir bid'at olsaydı...”

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, sözlerine şöyle devam etti:

“Teravih uydurma bir bid'at olsaydı Hz Ömer bunu niye yapsın, diğer sahabe niçin suskun kalsın da halifeye karşı çıkmasın. O günden bugüne teravih aynen kılınmaktadır. Buna uydurma, bid'at diyenlerin kendileri uydurma din tarif ediyorlar. Hz Ömer ve sahabenin Peygamber Efendimiz'den görerek kıldıkları bu namaz iddialarına göre bid'at oluyorsa aslında bu iddia sahiplerinin uydurdukları din bid'at olur. Bunun farkındalar mı?” 

Diyanet İşleri Başkanlığı, açıklama yapmıştı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, “İslam’da teravih yoktur” diyen hastalıklı kafalara ilişkin geçtiğimiz yıllarda yayınladığı bir yazıyla tepki göstermişti.

İşte o açıklama:

Son günlerde basılı ve görsel medya organlarında Teravih namazı etrafında başlayan tartışmaların ardından halkımızın tepkisini yoğunlukla Başkanlığımıza iletmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

1. Her şeyden önce Ramazanın manevî ikliminin herkesi kuşattığı, ibadet ve hayır duygularının coştuğu, milyonların kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç demeden cami ve mescitlere koştuğu, bütün ülke vatandaşlarının açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan milyonlarca Afrikalı kardeşlerinin imdadına yetişmek için seferber olduğu bir zaman diliminde bu manevî atmosferle hiç bağdaşmayan inanmış gönülleri kuşku ve tereddüde sevk eden tartışmaların milletimizin ilim, irfan ve hikmet dünyasına hiçbir şey katmadığı, her türlü izahtan varestedir.

2. Ramazan gecelerini ihya sadedinde vatan sathının bir mabede dönüşmesine vesile olan Teravih namazını İslâm’ın ciddiyetine ve vakarına yakışmayacak polemiklere malzeme hâline getirmenin herhangi bir dinî hassasiyetle, herhangi bir ilmî ve fikrî mülâhaza ile yahut herhangi bir toplumsal maslahat ile izahı mümkün değildir.

3. Herhangi bir hususun İslâm’da olup olmadığını sadece metinlere indirgeyerek belirlemeye çalışmak, tarih boyunca varlığını arızî bir durum olarak sürdüren bir usul problemidir. İslâm on beş asırlık bir inanç, tarih, kültür ve medeniyete sahiptir. Nelerin İslâm’da olup olmadığına karar verirken bu tarih, kültür ve medeniyet de mutlaka hesaba katılmak zorundadır. İslâm’ın temel bilgi kaynakları, Müslümanların tarihi tecrübesi ve yine Müslümanların geliştirdikleri bilgi metodolojisi her zaman kılavuz olmalıdır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.