Okur Postası

Terazimin kaldıracağı yani ne kadar tartacağı üzerinde yazılıdır

Gazetemiz okurlarından Beytullah Erdoğan "Soru Sorma" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Terazimin kaldıracağı yani ne kadar tartacağı üzerinde yazılıdır
-

Beytullah Erdoğan/SAKARYA

Tezgâhtar veya patron üzerinde on kg’lık tartı gözü olan teraziden 11, 12 veya daha fazla ağırlıkta bir cisim tartarlarsa terazinin ayarını bozarlar. O terazi bir daha aslına geri döndürülemez. Aslına geri döndürülse de doğru iş yapma gücü artık sağlıklı devam edemez. İnsanoğlu da böyledir. Kaldıramayacağı yükü yüklemeyeceksin. Bizim asıl konumuz soru sorma üzerindedir. Soru deyince sınav sorusu anlaşılmasın.

Ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak yüz yüze veya telefon ile hal hatır sorarım. Ama nereden nereye gidiyorsun gibi soruları katiyen sormuyorum. Nedeni de başımdan geçen üç-beş olaydan dolayıdır. Bu üç-beş olaydan çıkarmamdan dolayıdır.

En samimi arkadaşına şu an anlaşılan kelime ile kanka neredesin nereye gidiyorsun diye soruyorsun. Aldığın cevap da bulunduğu yeri değil başka bir mevkiyi tarif ediyor. Veyahut da gittiği bölgeyi değil başka bölgeyi söylüyor. Soru sormama sonucuna nereden mi vardım. Benim de telefonum var. En yakın arkadaşımı bulunduğu bölgeden tesadüfen uzak bir yerde gözlerimle gördüm ve bu görme işlemi üç-beş defa belirli aralıklarla devam etti. Ben de görmeden iki-üç dakika sonra arkadaşımı arayıp nasılsın ne yapıyorsun, özellikle de şu an neredesin gibi sorularıma karşın yanlış cevap verdiğine şahit oldum. Bu cevaplara yanlış cevap verdiğine şahit oldum. Bu cevaplara yanlış denmez yalan cevap denir ya. Ve kendi kendime düşündüm. Bu arkadaş bana mecburen yalan söylüyor. Bizlere ne oldu da böyle olduk. Büyük bir ihtimalle her şeyi paraya bağlamakla ilgili. Benden söylemesi siz de iki defa günaha girmek istemiyorsanız nereden nereye gidiyorsun gibi sorular sormayın.


Yeni Akit Gazetesi
YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.