Gündem

Trump’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili flaş iddia: İlişkiler ya kopacak ya da...

ABD Başkanı Trump’ın Temmuz ayında Türkiye’ye yapmayı planladığı ziyaretle ilgili Ankasam Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol önemli bir iddiada bulundu. Erol, “Trump’ın Türkiye ziyareti önemli bir dönüm noktası olacaktır. Trump’ın ziyareti sonrasında Türkiye-ABD ilişkileri ya kopacak ya da Ankara’nın istediği şekilde yeni bir dönem başlayacaktır.” dedi.

Trump’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili flaş iddia: İlişkiler ya kopacak ya da...
-

 Mehmet Özmen  Yeniakit.com.tr 

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Türk-Amerikan ilişkilerinde gelinen son gelişmeleri yeniakit.com.tr’ye değerlendirdi. Türkiye ABD ilişkilerinin yeni dönemde nasıl olacağına ilişkin önemli öngörülerde bulunan Erol, “İlişki ya kopacak ya da Ankara’nın isteği doğrultusunda güncellenecek.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’ye rağmen ‘BOP Kürdistanı’ inşa edilmeye çalışılıyor

“Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizde Suriye’nin Kuzeyi ağırlıklı gelişmeler, iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrini belirleme noktasında belki de en önemli hususu oluşturuyor.” diyen Erol, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin güneyinde, Türkiye’ye rağmen inşa edilmeye çalışılan ‘BOP Kürdistanı’ Ankara açısından ucu bekaya kadar uzanan bir tehdit oluşumu ile eşdeğer. Nitekim Türk-Rus ilişkilerindeki normalleşme süreci de ABD’nin buradaki yeni müttefik tercihi ve bir ‘lejyoner devlet’ inşa etme ‘kararlılığının’ bir sonucu olarak başlamıştı.”

Yeni strateji ABD ile savaş dahil her türlü olasılığı içinde barındırıyor

Erol, şöyle devam etti: “Ankara-Washington hattında gündemdeki yerini koruyan S-400’ler krizi de aslında bu gelişmenin, daha doğrusu Türkiye’nin ABD merkezli tehdit anlayışının bir neticesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda Türkiye’nin güneyindeki ‘terör koridoru’nu her ne pahasına olursa olsun bertaraf etme açıklaması, ABD ile savaş dahil her türlü olasılığı içinde barındırıyor ve ABD bu mesajı çok net bir şekilde almış durumda.”

Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir yol oluşturulması

Güvenli bölge noktasında gündeme gelen arayışlar ve ABD’li heyetlerin yoğun ziyaretleri olduğunu ve verilen mesajların alındığını vurgulayan Erol, “ABD eski Dışişleri Bakanı Tillerson ile başlatılan ‘krizi dondurma’ sürecinde her ne kadar Türkiye istediği neticeyi tam olarak elde edememiş görünse de en azından ABD’ye sert bir fren yaptırtmış olması ve Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir yol haritası oluşturulması hususunda bir başlangıç noktası olması açısından önem arz ediyor.” dedi.

İsrail’in Haaretz gazetesinden dikkat çeken iddia!

Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları çerçevesinde ABD’ye önemli mesajlar verildiğine dikkat çeken Erol, “İsrail'in Haaretz gazetesi, Suriye'de kurulacak olan güvenli bölgelerle ilgili geçtiği son dakika haberinde Türkiye ile ABD'nin, Suriye'de şiddetin yoğunlaştığı noktalarda 'güvenli bölge' için anlaşmaya yakın olduklarını söylüyor. Burada dikkatleri çeken ifade, ‘Suriye'de şiddetin yoğunlaştığı noktalar.’ Görünen o ki, ‘Güvenli Bölge’ tartışmaları ile Türkiye-ABD arasında başlayan krizi tekrardan ‘Güvenli/Güvenilir Ortaklık’ üzerine yeniden inşa etme arayışları da söz konusu ve Trump’ın Türkiye ziyareti burada önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor: Ya ilişkiler kopacak ya da Ankara’nın istediği şekilde yeni bir dönem başlayacak.” şeklinde konuştu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.