Oruç

‘Tüketim Ramazan sosuyla özendiriliyor’

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Güngör, “Nefsi terbiye etmenin temel amaç olduğu bir ibadette aşırı lüks sofraların kurulması, sonrasında israflar ve tamamen tüketim kültürünün ve kapitalistleşmenin boy gösterdiği tüketim araçları ve eğlenceler, elbette İslam’ın Ramazan ruhuna uygun değildir” dedi.

‘Tüketim Ramazan sosuyla özendiriliyor’
-

 Ömer Faruk Şahin  Ankara 

Ramazan ayının son dönemde manevi yönünden çok maddi yönü ile gündeme geldiğini ifade eden İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Güngör, “Nefsi terbiye etmenin temel amaç olduğu bir ibadette aşırı lüks sofraların kurulması, sonrasında israflar ve tamamen tüketim kültürünün ve kapitalistleşmenin boy gösterdiği tüketim araçları ve eğlenceler, elbette İslam’ın Ramazan ruhuna uygun değildir” ifadelerini kullandı.

“Sorunları oruçla aşma imkanı vardır”

İslam dininde ibadetlerin pek çok hikmeti vardır, orucun en çok da insanın kendine yabancılaşmasını, toplumdan kopmasını önleyici hikmetleri çağımızda daha önemli hale gelmiştir” değerlendirmesinde bulunan Güngör, “Modern bireyin gündelik yaşamında başa çıkmada zorlandığı ne kadar sorun varsa oruçla bunları aşma imkanı vardır. Örneğin yaşamın bütünlüğü, kişisel güvenlik algısı, sosyal mahrumiyetten kurtuluş, ahlaki değerlerin yeniden kazanımı, ölüm korkusundan sıyrılma, kendinden daha yüce saydığı bir makamın yardımına sığınma, dünyada gerçekleştiremediği istek ve arzularını ahirette tatmin edebilme konularında sosyo-psikolojik anlamda bir huzur ve varlık dengesi bunların başında gelir” diye konuştu. 

“Tüketim özendiriliyor”

Türk milleti için oruç ibadetinin toplumsal yönünün diğer farz sayılan ibadetlerden daha ön planda olduğunu belirten Prof. Dr. Güngör, “Örneğin bir Erzurumlu veya Çorumlu için “oruç tutmuyor” nitelemesi, “namaz kılmıyor” ifadesinden daha incitici olarak kişinin manevi dünyasında daha etkili olabilmektedir. Oruç tutmamanın izahı bireyler tarafından daha zordur, bu yüzden birçok hasta kimse Türkiye’de oruç tutmada ısrar edebilmektedir. Buna karşın son zamanlarda oruç tutmayanların oruç tutanlara karşı umursuz tavırları gerçekten düşündürücüdür. Artık oruç tutmayanların toplumun kabullerine saygı göstermelerini beklenmektedir.

Günümüzde özellikle tüketim ve hazcı yaşam şekli her düşünceden insanları esir alıyor. Bu yüzden eskiden medeniyetimizin bir adı da “Ramazan Medeniyeti” iken ve ailenin, mekanın, sokağın ve zamanın adeta ruhanileşerek süslendiği dönemler yerine son zamanlarda normal günlerde olan tüketim sadece malzeme değiştirilerek devam ettirilmeye çalışılıyor ve bu Ramazan sosuyla özendiriliyor” ifadesini kullandı.

“Aşırılık, İslam’ın Ramazan ruhuna uygun değil”

Tüketim kültürüne dayalı olarak geçirilen bir Ramazan’ın İslama uygun olmadığını ifade eden Güngör, “Medeniyetimizdeki Ramazan’ın bir yandan da insanların alışkanlıklarını değiştirmesi ve tüketimi artırması, çeşitlendirmesi ve infakı teşvik etmesi hasebiyle, kapitalist sistem bunu avantaja çevirme derdinde ve hazcı toplumun hizmetine sunma amacındadır. Her ne kadar bizim tarihimiz incelendiğinde Ramazan aylarının her zaman bu şenlik ve aktiviteler içinde kutlanıldığı, düzenlenildiği ve gündelik hayatın her alanına etki ettiği görülse de bu kendi doğallığı içinde insanların ihtiyaçlarına dönük bir eylemdir. Nefsi terbiye etmenin temel amaç olduğu bir ibadette aşırı lüks sofraların kurulması, sonrasında israflar ve tamamen tüketim kültürünün ve kapitalistleşmenin boy gösterdiği tüketim araçları ve eğlenceler elbette İslam’ın Ramazan ruhuna uygun değildir” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.