Aktüel

Tüp bebek tedavileri yeniden başladı mı?

"Tüp bebek tedavileri ne zaman başlayacak?" diye soran ailelere güzel haber geldi. Corona virüs (Covid-19) nedeniyle yaklaşık 2,5 aydır ertelenen tüp bebek tedavileri yeniden yapılmaya başlıyor. Normalleşme sürecinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılacak? Tüp bebek tedavisi öncesi istenecek şartlar neler? Corona virüs salgını bitmeden hamile kalmak tehlikeli mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Buyru açıklamalarda bulundu

Tüp bebek tedavileri yeniden başladı mı?
-

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) nedeniyle ertelenen tedaviler arasında tüp bebek tedavisi de bulunuyordu. Tüp bebek tedavisi alanlardan yumurtalık kapasitesi sınırlı olanlar ile yaş sınırı nedeniyle SGK desteğini kaybedebilecek hastaların bu durumdan olumsuz etkilenmiş olabileceğini dile getiren Prof.Dr. Faruk Buyru, "Bu süreçte çalışanlarda veya hastalarımızın birinde ortaya çıkabilecek enfeksiyonun gerek embriyoları gerek gebe kaldıkları takdirde hastalarımızı ve bebeklerini nasıl etkileyeceğini net olarak bilmediğimiz için ulusal ve uluslararası derneklerin önerileri doğrultusunda yeni hasta kabul etmedik." diye konuştu. Süreç kapsamında halihazırda tedavi olan hastalara daha güvenli olacağı için embriyo dondurma seçeneğini sunduklarını aktaran Buyru, hem çalışanların hem de tedavideki çiftlerin sağlık güvenliği açısından bunun en doğru yöntem olduğunu vurguladı.

Prof.Dr. Faruk Buyru, corona virüs vakalarının azalması ile tüp bebek tedavilerine yeniden başlayacaklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tedaviye başlamak isteyen hastaların ve çevresindekilerin son 15 gün içinde hastalık belirtisi, yüksek ateş, kan tetkiklerinde bir anormallik olup olmadığına bakıyoruz. Olası riskleri, belirsizlikleri anlatıp onaylarını alarak tedaviye başlıyoruz. Yine hastalarımıza embriyo dondurma seçeneğini sunuyoruz.

Çalışanlar açısından da gerekli önlemleri alıyoruz. Tüm çalışanlara gerekli testler yapılıyor. Laboratuvar ortamında çalışan sayısını azaltıyoruz. Refakatçi kabul etmiyoruz."

Pandeminin tamamen geçmesi halinde de aynı önlemlerle çalışılmaya alışılması gerektiğini vurgulayan Buyru, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gerekli önlemler alındıktan sonra çok fazla çekinecek bir şey görmüyoruz. Unutmamalıyız ki aşırı tedirginlik ve kaygı da rahatsız edici bir durum ve gerek hormonlarımıza gerekse bağışıklığımız üzerinden tedavi sürecine olumsuz etki yapabilir. Bu dönemde doğum yapacak anne adaylarının da genel önlemlere çok dikkatlice uyması gerektiğini söylemeliyim.

'Bu süreçte hastalığa yakalanır mıyım, hastaneye gitmek zorunda kalırsam yatak bulur muyum, bebeğime bir şey olur mu, doğum nasıl gerçekleşecek?' şeklinde soruları neredeyse tüm gebeler haklı olarak yaşadılar. Zaman içinde bu soruların bir kısmının cevabı netleşse de halen ilk üç ayda Covid-19 enfeksiyonu geçirildiğinde bebeğe bir etkisinin olup olmayacağını net olarak bilmiyoruz.

Kan yoluyla bebeğe geçiş olmadığı gösterilmesine rağmen gebelikte enfeksiyon geçirip doğum yapan annelerin plasentalarında virüse rastlandığı bildirildi. Bu belirsizlikler devam ettiği için anne adaylarına korkmamalarını ama genel önlemlere de olabildiğince dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.