Teknoloji

Türkiye’den flaş SU-35 açıklaması! ‘Bu yüzden hemen yarın alıyoruz gibi…’

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatı’nda yerli silahların etkisini değerlendirirken, Rusya ile SU-35 savaş uçağı yapılan görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den flaş SU-35 açıklaması! ‘Bu yüzden hemen yarın alıyoruz gibi…’
-

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Barış Pınarı Harekatı’nda yerli silahların etkisi, Türkiye’ye yönelik silah satışı kısıtlaması, ABD ile F-35 gerilimi ve Patriot'lar, Rusya ile SU-35 savaş uçağı yapılan görüşmeler ve S-400’lerdeki son durumları değerlendirdi.

Rusya’dan savaş uçağı alımı iddiaları konusunda açıklamalarda bulunan Demir, şunları söyledi:

“Karşı tarafından bir teklifi vardı, bu teklif de bizim tarafımızdan değerlendiriliyor. Konu mali, teknik ve stratejik boyutuyla incelenir, hemen karar vermek gibi bir şey söz konusu değil. Çok geniş bir analiz yapmak lazım, bu yüzden hemen yarın alıyoruz gibi bir hükümde bulunmak mümkün değil.”

Ön çalışma başlattık

ABD ile yaşanan F-35 krizini de değerlendiren İsmail Demir, “Hakkımızı her ortamda arayacağız. Mutabakat zaptımızda bir iş tanımı var. Orada özel olarak tahkim zikredilmese de ben yaptım oldu denmesi bizi haklı duruma getiriyor. Hukuki argüman oluşturuyor. Uçaklardan 4 tanesi Türkiye’ye teslim edildi ve artık Türk uçağı onlar. İkisinin teslimat zamanı geldi ambarda tutuluyor ve teslimat için ön çalışmaları başlattık” ifadeleri kullandı.

Teklife açığız

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerle ilgili konuşan Demir, sistemin aktif hale getirilmesi sürecinin devam ettiğini söyledi. Demir ayrıca, ABD Patriot hava savunma sistemiyle ilgili olarak ise “İlave sistemlerle ilgili tekliflere açığız” ifadelerini kullandı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.