Okur Postası

Türkiye’nin özlediği vali profili

Gazetemiz okurlarından Ali Lale, "Türkiye’nin özlediği vali profili" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Türkiye’nin özlediği vali profili
-

Ali Lale

Türkiye %95’i Müslüman olan bir ülkedir. Elbette ki ataması yapılan valilerin de insanlarımızın inancını, kültürünü benimsemiş, halka inebilen ve halkın problemlerine çözüm bulmaya çalışan, bunu yaparken de yaptığı işten zevk alabilen ve tüm bu çalışmalarında prensip edindiği akıl, mantık ve hoşgörü çerçevesinde davranışlara dönüştürebilen, okuma alışkanlığı olan ve sürekli kendini yenileyebilen, ülkesini ve milletini her şeyden çok seven, kötü alışkanlıkları olmayan, işlerini adalet ve hukuk çerçevesinde yapan bir vali profili herkesin özlem duyduğu ve beklenti içinde olduğu bir durumdur. 

Valiler, Devletimizin halka dönük yüzleridir. Yukarıda saydığımız profile sahip bir vali, Devletin halka dönük; şefkatli ve güler yüzü olur. Bu da Devletle halkın kaynaşmasını sağlayan en büyük faktördür.

Vali profili bu şekilde olursa; diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başında bulunan bütün yöneticiler ister istemez kendileri de bu profile uymak zorunda kalırlar. Bu ülkede uyum ve huzurun oluşmasını sağlayacak en büyük faktörden biri de budur. Kısacası ülke sihirli bir değnek değmiş gibi her şey istenilen kıvamda gelişir.

Devletin iyi ve kötü yönetimi yüzü halka dönük olan valilerimizden kolaylıkla anlaşılır.

05.05.2019 Pazar günü Siverek’in Eğitim kampüsünün açılışına davetliydik. Şanlıurfa Valisi Abdullah ERİN 5 okul 143 derslikten müteşekkil olan kampüsün açılışı Şanlıurfa Milletvekili Kasım GÜLPINAR ve çok sayıda halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Valisinin açılışta yaptığı konuşmalarda; “Siverek İlçemizin; İlimize gelen ödeneklerden çok pay aldığı ve 5 okulun 143 derslik binanın geçen yılki parayla ve eski para birimiyle 50 trilyonun üzerinde olduğunu ifade etti.” Devamında; bu okullarda ahlaklı, inançlı donanımlı gençlerimizin yetişeceği, ülkenin gelişmesi için sorumluluk alacaklarını ve bu konuda umutlu olduklarını ifade etti. Kısaca açılıştan da söz ettikten sonra asıl konumuza dönelim. Vali Bey’i izledim, yanında çocuklar ve halk eksik olmuyordu. Onların sorunlarını özenle dinliyor, çözüm odaklı işlerin yapılması noktasında yanında bulunan İlçe Kaymakamı ve diğer daire amirlerle görüşüyor, Sayın Valim bunları yaparken davranışlarında hoşgörü ve yüzünde tebessüm eksik olmuyordu. Valinin bu davranışları hoşuma gittiğinde pürdikkat izliyordum. Yüzlerce vatandaşla görüşüp sorunlarına çözüm bulma noktasında çabası, diğer taraftan öğrencileri birer birer yanında oturtarak sorunlarını dinlenmesi, onların okuyunca büyük adam olacaklarını söylemesi öğrencilerin çok hoşuna gidiyordu. Bence herkes benim gibi düşünmüştür. İşte biz halk olarak böyle vali istiyoruz. İlettiğimiz sorunlarımızdan bıkkınlık duymayan hoşgörü içinde çözüm arayan ve yüzündeki tebessüm eksik olmadan çaba gösteren Vali Abdullah ERİNLERİN çok olmasını istiyoruz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.