İSLAM

Uçak seyahatlerinde namaz nasıl kılınır?

Namaz İslam'ın şartı, Müslümanın miracıdır. Ahirette ilk hesap namazdan sorulacaktır. Namaz hesabını verinin diğer hesapları kolay olacaktır. Binek üzerinde namaz kılınır mı? Uçak seyahatlerinde namaz vakitleri nasıl belirlenir? Uçakta namaz kılınır mı, kılınırsa nasıl kılınır? Müslümanın namaz kaçırmasındansa uçakta oturduğu yerden kıbleye dönmeye gerek kalmadan namazını kılabilir mi?

Uçak seyahatlerinde namaz nasıl kılınır?
-

Binek üzerinde namaz kılınır mı? Uçak seyahatlerinde namaz vakitleri nasıl belirlenir? Uçakta namaz kılınır mı, kılınırsa nasıl kılınır? Müslümanın namaz kaçırmasındansa uçakta oturduğu yerden kıbleye dönmeye gerek kalmadan namazını kılabilir mi?

Uzun mesafeli uçak seyahatlerinde, öncelikle o anda üzerinde bulunulan şehrin namaz vakitleri biliniyorsa buna göre hareket edilir. Aksi halde namaz vakitleri takdiri olarak belirlenir. Şöyle ki: Örneğin öğleden önce yolculuğa başlayan bir kimse, yolculuğa başladığı yerde öğle vaktine kalan zamanı dikkate alarak bu süre geçince öğle namazını uçakta kılabilir. Aynı şekilde öğle ile ikindi namazı arasındaki zaman farkını dikkate alarak ikindi namazını eda edebilir. Bu durumdaki yolcuların öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazlarını birleştirerek kılmaları da mümkündür.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.