İSLAM

Uçakta seyahat eden bir kişi iftarını nereye göre açar?

Oruçla ilgili en çok merak edilen konular arasında imsak ve iftar saatleri ilk sıralarda yer alıyor. Müslümanlar, oruca niyet ettikleri bölgenin iftar saatinden farklı bir bölgeye seyahat ettikleri taktirde nereye göre oruçlarını açacaklarını merak ediyor. İşte yanıtı...

Uçakta seyahat eden bir kişi iftarını nereye göre açar?
-

Oruca niyet edip, aynı gün niyet ettiği bölgeden iftar saati farklı olan bir bölgeye uçakla seyahat edenler, nereye göre oruçlarını açacaklarını merak ediyor. Bu sorunun yanıtı sizler için araştırdık ve bulduk.

UÇAKLA SEYAHAT EDENLER NEREYE GÖRE İFTAR AÇMALIDIR? 

Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları o anda bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalar arası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, bir takdir yaparak (mesela oruç tutmaya başladığı yerin akşam vaktinde) iftar edebilir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.