Ekonomi

Ucuzluğun adresi meydanlar oldu

Halka ucuz sebze ve meyveyi meydanlarda kurulan çadırlar ve tırlarda minimum kârla satacak tanzim merkezlerinde ilk gün bereketli geçti. Bu merkezlere akın eden vatandaşlar, alışveriş çantalarını patates, soğan, elma ve portakalla doldurdu.

-

Gıda enflasyonunu yükselten sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul ile Ankara’da tanzim satış noktaları kuruldu. Biberin kilosunun 6-7 liradan, salatalık ve domatesin 3-3,5 liradan, patates ile soğanın 2-3 liradan, elmanın 2-2,5 liradan, portakalın 1-2 liradan satıldığı bu noktalara ilgi yoğun. Çadırların ve tırların etrafında zaman zaman kuyruklar oluşuyor.

Yüzler gülüyor

Tanzim satış uygulaması sayesinde filelerini ekonomik ve kaliteli ürünlerle dolduran vatandaşların yüzleri gülüyor. Uygulamanın ülke geneline yayılmasını isteyen İstanbullular ile Ankaralılar, “Pazarlara, marketlere göre yüzde 25 ucuz olan tanzim satış noktaları taze sebze ve meyveye erişimimizi kolaylaştırıyor. Böylece gıda spekülasyonunun önüne geçilirken, tüketici enflasyonu gerileme eğilimine giriyor” görüşünde birleşiyor.

Büyükşehir belediyeleri aktif

Satışlar büyükşehir belediyelerinin koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. Şu anda İstanbul’da 34 ilçede tanzim satış hizmeti veriliyor. Sebze ve meyve üretiminde öne çıkan Arnavutköy, Adalar, Şile, Silivri ile Çatalca da kapsam dışında tutuluyor. Başkent Ankara’da ise tanzim satışlar 15 noktadan yapılıyor. Bu sayının yakın zamanda 30’a çıkarılması planlanıyor. ‘Halk Sebze’ ile ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele’ yazılarına yer verilen satış noktalarındaki ürünlerin önemli bölümü Antalya, İzmir, Kütahya ve Mersin’den tedarik ediliyor. Tanzim satışlarda Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) kilit rol oynuyor. Birlik, üreticiden makul fiyata aldığı ürünleri belediyenin yetkililerine teslim ediyor. Fiyata sadece nakliye bedeli yansıtılıyor. Tarım Kredi, piyasada ihtiyaç duyulan ürünleri temin edip minimum kârla tüketiciye ulaştırmak için çalışmalarına hız veriyor.

Spekülatörlere fırsat vermeyeceğiz

Tanzim satışların başlamasının ardından pazarların sebze ve meyve fiyatlarını aşağı çekmesi, marketlerin yeni indirim kampanyaları ilan etmesi hükümeti memnun ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış noktalarındaki fiyatların tüm Türkiye’ye yayılacağına dikkat çekerek, “Amaç da bu zaten. Spekülasyon yapmak isteyen, fahiş kâr elde etmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

Albayrak, ayrıca spekülatörlere karşı devletin gereken önlemleri alacağını söyledi.

Çarşıdaki yangın sona erdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise; Ankara’da tanzim satış çadırında domatesin 3 lira, patlıcanın 4,5 lira, biberin 6 lira, soğan ve patatesin de 2’şer liradan satışa sunulduğunun altını çizerek, “Vatandaş bu fiyatlardan son derece memnun. Şimdilik ‘çarşıdaki yangın sona ermiştir diyebiliriz” ifadesini kullandı. Domates, soğan ve patates fiyatlarının gerileyeceğini belirten Pakdemirli, “Vatandaşa destek olup cüzdanındaki meyve sebze payını azaltmak için 4 gün içinde İstanbul ve Ankara’da tanzim satış uygulamasını hayata geçirdik. İhtiyaç görüldüğü sürece diğer illerde de bu yapılır” şeklinde konuştu.

Seyyar tanzimler her gün bir mahallede

İstanbul’da pek çok ilçede kamyonetlerle tanzim satışı yapılıyor.  Sebze ve meyvelerle dolu olan kamyonetlerin ilk durağı Gaziosmanpaşa oldu. Mobil tanzim hizmetinden haftanın belirli günlerinde her mahallenin yararlanacağı açıklandı.

Bu hizmetin tüketicileri rahatlatacağını kaydeden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, hangi mahallede hangi gün satış olacağını sosyal medya hesaplarından paylaşacaklarını dile getirdi. Usta, ayrıca hiçbir kâr uygulamadan ürünlerin satışını gerçekleştireceklerini ifade etti.

İşte o noktalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sitelerinde yer alan tanzim satış noktalarından bazıları şöyle:

İstanbul:

1- Kağıthane Meydanı

2- Mecidiyeköy Meydanı

3- Avcılar Meydanı

4- Kadıköy Meydanı

5- Bakırköy Meydanı

6- Aksaray Meydanı

7- Eminönü Meydanı

8- Taksim Meydanı

9- Kasımpaşa Kızılay Meydanı

10- Beylikdüzü Meydanı

Ankara:

1- Kızılay Meydanı

2- Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı

3- Kurtuluş Parkı

4- Ulus metro çıkışı

5- Siteler İtfaiye Meydanı

6- Hasköy Cemre Parkı

7- Keçiören Belediyesi önü

8- Pursaklar Hicret Camii önü

9- Etimesgut Belediyesi karşısı

10- Sincan Lale Meydanı

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.