Gündem

Üniversitelerde bahar dönemi bittiğine göre KYK yurt ücretleri yatırılacak mı?

KYK yurt ücretleri ödenecek mi yatırılacak mı? Üniversiteler kapandığına göre KYK yurt ücretleri yatacak mı? KYK yurt ücretlerini yapıracak mıyız? KYK yurt parası ne olacak yatacak mı yatmayacak mı? Sorularını YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, “Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.” Demesiyle birlikte merak edilmeye başlandı. Üniversitelerde bahar dönemi bittiğine göre KYK yurt ücretleri yatırılacak mı? İşte detaylar.

Üniversitelerde bahar dönemi bittiğine göre KYK yurt ücretleri yatırılacak mı?
-

Üniversiteler kapandığına göre KYK yurt ücretleri yatacak mı? KYK yurt ücretlerini yapıracak mıyız? KYK yurt parası ne olacak yatacak mı yatmayacak mı? Sorularını YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, “Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.” Demesiyle birlikte merak edilmeye başlandı. Üniversitelerde bahar dönemi bittiğine göre KYK yurt ücretleri yatırılacak mı? İşte detaylar.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ''Bu sene bahar dönemi sadece uzaktan eğitim kapsamında yapma kararı aldık'' dedi. Üniversite eğitimi bu yıl sona erdi. Bahar döneminde yüz yüze eğitim olmayacak. Online eğitim olacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik." açıklamasını yaptı. Saraç, 2020 YKS'nin 25-26 Temmuz'da yapılacağını duyurdu. "Soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde, onlardan gelen tekliflere göre şekillenecek." diyen Saraç, "Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır." ifadelerini kullandı. Yekta Saraç, Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.” dedi.

KYK yurt parası ödenecek mi?

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında üniversitelerde bahar dönemi yüz yüze eğitim tamamlanmasıyla birlikte KYK yurtlarında kalan ve üniversitelerin tatil edilmesiyle birlikte ailelerin yanına dönen öğrencilerin merak ettiği konu ise bu süreç için öğrencilerden ücret alınıp alınmayacağı. Peki, KYK yurt ücretleri yatırılacak mı? Yurt parası ödenecek mi?

KYK yurt ücretleri ödenecek mi yatırılacak mı?

Yurtlarda dezenfekte işlemlerine ağırlık verileceğini belirten Gençlik ve Spor Bakan Mehmet Kasapoğlu, “Üniversitelerin 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesiyle birlikte; arzu eden öğrencilerimiz üniversitelerin kapalı olduğu süre boyunca, kendi istekleri ile yurtlardan ayrılabilecekler. Bu 3 haftalık tatil boyunca yurtta kalmayan öğrencilerden yurt ücreti alınmayacak. Bu kararı veren öğrencilerimiz, eğer 75 günlük yıllık izin süreleri bitmiş ise, ‘Özel İzinli’ sayılacaklar. Bakanlığımız, bu süre zarfında yurtlarımızın dezenfekte işlemlerine ağırlık verecek” açıklamasında bulundu. KYK ödemeleriyle ilgili belirsizliği de netleştiren Bakan “Kredi ve burs ödemeleri ise aynen devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.