Sağlık

Ünlü kardiyoloji dergisi yayınladı: Koronavirüs kalbi de etkiliyor

Koronavirüs salgını ile ilgili yapılan ve 'Jama Cardiology' dergisinde yayınlanan bir araştırma, korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları, koronavirüsün akciğer ile birlikte kalbi de etkilediğini ortaya koydu.

Ünlü kardiyoloji dergisi yayınladı: Koronavirüs kalbi de etkiliyor
-

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve onbinlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını ile ilgili pek çok ülkede çeşitli çalışmalar yürütülürken, bilim insanlarından korkutan bir açıklama geldi. Koronavirüs salgını ile ilgili yapılan pek çok araştırma, bu virüsün akciğerleri hedef aldığı ve akciğerlerde kalıcı hasarlarda yol açabildiği sonucunu ortaya çıkarmıştı. Bilim insanları, yaptıkları detaylı bir araştırma sonucu koronavirüsün kalbi de etkisi altına aldığını tespit etti. 'Jama Cardiology' dergisinde yayınlanan araştırma, koronavirüsün merkezi Vuhan'da 5 koronavirüs vakasından en az 1'inde kalp hasarı olduğu gerçeğini ortaya koydu.

"Basit grip virüsü bile kalp krizine yol açabilir"

Konuyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi McGovern Tıp Fakültesi’nden Dr. Mohammed Madjid ise, 2018 yılında yapılan bir araştırmayı hatırlatarak, kalbi etkileyen tek virüsün koronavirüs olmadığını ve basit bir grip virüsünün bile kalp krizi riskini 6 kat arttırabileceğini söyledi.

"Kalp hasarları görülen vakaların sayısı artıyor"

Johns Hopkins Tıp Fakültesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erin Michos, daha önce kalp hastalığı bulunmayan koronavirüs vakalarında çeşitli kalp hasarları gözlemlediklerini ve kalp hasarlarının görüldüğü bu vakaların sayısında gün geçtikçe ciddi bir oranda artış olduğunu ifade etti. Michos, koronavirüsün genel olarak akciğerleri etkilese de kan dolaşımında gezdiğini ve bununla birlikte diğer organları da etkileyebileceğini belirtti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.