İSLAM

Vatan sevgisi imandandır

“Hubbül vatan minel iman” yani “Vatan sevgisi imandandır” diyen bir Peygamber... Peygamber Efendimiz Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicret ederken Mekke şehrine bakarak “Ey Mekke! Kendi isteğimle senden göç etmiyorum. Allah’ın (C.C.) emri ile hicret ediyorum. İnşallah yine Allah’ın izni, müsaadesi ve yardımı ile ilk fırsatta sana döneceğim” demişti.

Vatan sevgisi imandandır
-

Peygamber Efendimiz Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicret ederken yolunun bir noktasında, o zamanki Mekke şehri gözden kaybolacağı bir yerde durmuş; doğup, büyüdüğü Mekke şehrine bakarak şöyle demiştir:

Ey Mekke! Kendi isteğimle senden göç etmiyorum. Allah’ın (C.C.) emri ile hicret ediyorum. İnşallah yine Allah’ın izni, müsaadesi ve yardımı ile ilk fırsatta sana döneceğim” demişti.

Belli bir süre sonra Hz. Peygamberimiz (S.A.S.), büyük bir İslam ordusu ile Mekke üzerine yürümüş ve Mekke’yi fethetmişti. Fethettiği Mekke’deki bütün insanlara müslim, gayrimüslim çok adil davranıyordu. Hatta bazı soylu ailelerin evine sığınanlara Peygamberimiz “eman” bile vermişti.

Bir nevi dokunulmazlık…

Bu arada Peygamber Efendimizin (S.A.S.) şu hadisi de çok önemlidir:

Hubbül vatan minel iman.” Yani “Vatan sevgisi imandandır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.