Ekonomi

"Vergi mevzuatımız, KDV iadesinin hızlı bir şekilde yapılmasına imkan vermiyor"

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, “Vergi mevzuatımız, ne yazık ki KDV iadesinin hızlı ve geniş kapsamlı bir şekilde yapılmasına imkan vermiyor” dedi.

-

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, “Vergi mevzuatımız, ne yazık ki KDV iadesinin hızlı ve geniş kapsamlı bir şekilde yapılmasına imkan vermiyor” dedi.

İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi, KDV iadelerinde yaşanan sorunların masaya yatırıldığı bir panel düzenledi. Panelde yeminli mali müşavirler ve hesap uzmanları, tespitlerini ve çözüm önerilerini dile getirdi. Panelin açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, “Vergi mevzuatımız, ne yazık ki KDV iadesinin hızlı ve geniş kapsamlı bir şekilde yapılmasına imkan vermiyor” dedi.Taş, “Sistemde aksayan yönlerin iyileştirilmesi için 1985’teki kanunun bir bütün olarak reforma tabi tutulmasına ihtiyaç var. Mükellefin devletten ‘alacağı’ niteliğinde olan bu tutar, vergini yürürlüğe girdiği 1985’ten bu yana büyüyor. Geçen yıl, büyüyen ekonominin de etkisiyle buna 15 milyar lira ilave oluyor” diye konuştu.

Taş, hükümetin KDV iadesinin hızlı ve doğru yapılmasına yönelik yaptığı çalışmalara dikkat çekerek, “YMM raporuyla talep edilen KDV iade tutarlarının yüzde 50’sinin 10 iş günü içinde, teminat alınmaksızın iade edilmesi yönündeki sistemin hayata geçirilmesi öngörülüyor” dedi.5 öneri

İTO Mali Müşavirlik Meslek Komite Başkanı Güventürk Kalaslıoğlu da toplantıda dile getirilen sorunları ve çözüm önerilerini yazılı olarak ilgili kurumlara ileteceklerini söyledi.

Kalaslıoğlu şu önerileri sıraladı:“YMM’lerin vergi daireleriyle ortak çalışma platformu oluşturulmalı,

Arşivler YMM’lere açılmalı,

Devreden KDV alacağı, mükellefler arasında alacak olarak temlik edilebilmeli,

1 ve 2 numaralı KDV beyannameleri birleştirilmeli,

Grup içi alacakların aktarılmasına izin verilmeli"

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.