Siyaset

Vesayetçi TMMOB yanlış iş peşinde!

Yargının FETÖ’ye bağlı kişileri ihraç etmesinden her zaman rahatsız olan TMMOB, KHK’larla ihraç edilenleri savunarak, YSK’nın kararını “hukuk dışı” olarak değerlendirdi.

Vesayetçi TMMOB yanlış iş peşinde!
-

Kendi alanı dışındaki her konuya karışarak ülkeyi geren karanlık odalar yine sahnede. FETÖ Terör Örgütü’nün gerçekleştirmeye çalıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin püskürtülmesi ile birlikte harekete geçen yargının FETÖ’ye bağlı kişileri ihraç etmesinden her zaman rahatsız olan TMMOB, KHK’larla ihraç edilenleri savunarak, YSK’nın kararını “hukuk dışı” olarak değerlendirdi. TMMOB Yönetim Kurulu, Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi sürecinde ihraç edilenlerin hedef alındığını ve antidemokratik uygulama yapıldığını iddia etti.

KHK’ları dert oldu

Hukukçular, KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmemesini ilişkin, ortada suç varsa gereğinin yapılması gerektiğini ifade ederken, TMMOB aksini savunuyor. TMMOB’un açıklamasında, şöyle denildi: “OHAL KHK’leri ile ihraç edilen ve 31 Mart 2019 seçimlerinde belediye başkanı ya da belediye meclis üyesi seçilen adaylara mazbataları verilmeyerek seçilme hakları gasp edilmiştir. KHK ile ihraç edilmiş olmanın temel siyasi hakların ihlal edilmesi ve bu çerçevede seçilme hakkının kısıtlanması asla kabul edilemez. Anayasaya aykırı bu uygulama nedeniyle seçilen, ancak mazbataları verilmeyen Diyarbakır ili Kayapınar, Bağlar, Yenişehir İlçeleri, Kars ili Dağpınar İlçesi, Van ili Edremit, Çaldıran, Tuşba ilçeleri, Erzurum Tekman ilçelerinde Seçilmiş Belediye Başkanlığı ve diğer il ve ilçelerdeki Meclis Üyelerinden mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu ifade etmek isteriz.” 

Demokrasiyi hatırladı

31 Mart Seçimleri’nde usulsüzlüklerin zirve yapmasına sessiz kalan TMMOB, YSK’nın seçimin yenilenmesi kararına ilişkin ise “AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yeniletmek üzere sunduğu ilk itirazın içerisinde yer alan, KHK ile ihraç edilenlerin seçme haklarının olmadığı iddiası her ne kadar kabul görmemiş olsa da bu konunun öne sürülerek seçimde şaibe, şüphe olduğu iddiasının ortaya atılması demokrasi açısından ibret vericidir. Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için yapılan olağanüstü itiraz, hukuka aykırı, Yüksek Seçim Kurulu’nun kendi eski kararlarıyla dahi çelişkili bir biçimde kabul edilmiştir” açıklamasını yapmıştı.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.