Siyaset

Washington’dan Selahattin Demirtaş’a tam destek!

Amerikan Washington Post gazetesi sayfalarını, Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a açtı. Amerikan Washington Post’ta yayımlanan yazısında 31 Mart yerel seçiminin sonuçlarını değerlendiren Selahattin Demirtaş, sandıkta kesintisiz 15. kez birinci olan Erdoğan’la ilgili “Küçük düşürücü bir yenilgiye uğradı” ifadelerini kullandı.

Washington’dan Selahattin Demirtaş’a tam destek!
-

 Ankara  yeniakit.com.tr 

50 kişinin hayatını kaybettiği 6-8 Ekim olaylarının azmettiricisi olan ve açılan davalarda "silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme", "terör örgütü propagandası yapmak", "suçu ve suçluyu övme", "halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik etme", "suç işlemeye alenen tahrik", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "Cumhurbaşkanına hakaret", "terör örgütü propagandası yapma", "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma", "halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma", "kamu görevlisi aleyhine iftira", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama", "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama", "yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçlarından yargılanan Demirtaş, sonuçlarla ilgili akıllara zarar bir okuma yaptı: “Seçim sonuçları, Türkiye toplumunun bir arada yaşamak istediğinin sonucudur.”

Milletin aklıyla alay etmeyi sürdürdüğü yazısında Selahattin Demirtaş, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler, Erdoğan başta olmak üzere bütün yönetim eliti için önemli mesajlar içeriyor. Seçimleri haklı olarak bir referandum olarak gören Erdoğan, küçük düşürücü bir yenilgiye uğradı. Partisi, ülkesinde siyasi kariyerine başladığı, kendi şehri olan İstanbul dahil olmak üzere, ülkedeki en önemli beş büyükşehir belediyesinde kontrolünü kaybetti” ifadelerini kullandı.

Yazısında, Amerikan kamuoyu başta olmak üzere uluslararası topluma yönelik algı çalışmasını sürdüren Demirtaş, “Otoriterliğe ve tek kişilik yönetime karşı çıkıyorlar. Erdoğan’ın bunu anladığını umuyoruz. Bunu yapmazsa, bir sonraki seçimler ona son darbeyi vurabilir” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.