Dünya

WSJ’den çarpıcı detay! ‘Müslümanlara yapılan saldırıların arkasında…’

Sri Lanka’da 21 Nisan’da cami ve otellere düzenlenen ve 250 kişinin ölümüne neden olan DAEŞ saldırısının ardından, Pazar gününden itibaren Müslümanlara yönelik saldırıların perde arkasında Budistlerin olduğu iddia ediliyor.

WSJ’den çarpıcı detay! ‘Müslümanlara yapılan saldırıların arkasında…’
-

Sri Lanka’da 21 Nisan’da cami ve otellere düzenlenen ve 250 kişinin ölümüne neden olan DAEŞ saldırısının ardından Pazar gününden itibaren Müslümanlara yönelik saldırıların aşırılık yanlısı Budistler tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Amerika'nın Sesi'nin Wall Street Journal gazetesine dayandırdığı habere göre saldırıların aşırılık yanlısı Budist gruplar tarafından DAEŞ'in 21 Nisan saldırılarına misilleme olarak yapıldığı üzerinde duruluyor.

78 kişi gözaltında, 3'ü aşırı sağcı Budist

Yetkililer, 78 kişiyi gözaltına aldı. İçlerinden üçünün aşırılık yanlısı Sinhala Budistleri'nden olduğu ve geçen yıl Kandy bölgesinde benzer faaliyetlerde bulunmaktan haklarında soruşturma açıldığı kaydedildi.

Tarım Endüstrileri Bakanı Navin Dissanayake, Müslümanlar'ın işyerlerine ve evlerine düzenlenen saldırıların organize olduğunu söyledi.

Yapılan saldırılar

Habere göre Pazartesi gecesi Müslümanlar'a düzenlenen saldırılarda evler ve dükkanları yağmalandı, araçlar yakıldı, camilere hasar verildi ve Kur'an yakıldı. Müslüman halkın olaylar sırasında tarlalara ve ormana kaçtığı belirtildi. Başkent Kolombo'da en az bir kişinin bıçaklanarak öldürüldüğü, sükunetin sağlanması için dünden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulamasının başlatıldığı ve ordunun olaylara müdahale ettiği de haberler arasında.

Müslümanlar 22 milyonluk Sri Lanka nüfusunun neredeyse yüzde 10'unu oluşturuyor. Ülke nüfusunun çoğunluğuysa Budist. Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesi Hindu Tamil ayrılıkçı azınlık grubuyla, Sinhala Budist ağırlıklı hükümet arasında uzun yıllar süren iç savaşa sahne oldu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.