Medya

‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dizisinde olay sahne! Mehmet Akif Ersoy’un o sözleri dikkat çekti

TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başlayan ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dizisindeki Mehmet Akif Ersoy sahnesi ilgi gördü. İstanbul’a işgal girişimi sırasında Sebilürreşad Dergisi’ndeki yaşanan anlarda Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Şu kertede Müslümanların ayrılık ve bölücülük çıkarabilecek en ufak sözden dahi kaçınması şarttır. Fırkacılığı bir kenara bırakıp vatanı müdafaa mecburiyetindeyiz’ ifadeleri dikkat çekti.

-

TRT 1 ekranlarında tarihler bundan tam 100 sene önce 16 Mart 1920’yi gösterdiğinde işgal kuvvetlerinin İstanbul’a gelmesini konu almasıyla başlayan ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dizisindeki Mehmet Akif Ersoy sahnesi ilgi gördü. İstanbul’a işgal girişimi sırasında Sebilürreşad Dergisi’ndeki yaşananları anlatan bir sahnede, Mehmet Akif Ersoy’un sözleri hatırlatıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Şu kertede Müslümanların ayrılık ve bölücülük çıkarabilecek en ufak sözden dahi kaçınması şarttır. Fırkacılığı bir kenara bırakıp vatanı müdafaa mecburiyetindeyiz’ ifadeleri dikkat çekti.

Dizinin 1.bölümünde kamyonlardan inen Hindu ve İngiliz askerlerinin girdiği karakolda çıkan çatışmalar sonucu acı kayıplar yaşanmaktadır. Ayrıca İstanbul Telgraf Merkezi’ne işgal anları da anlatılıyor.

İstanbul’da tüm bunlar yaşanırken, Ankara’da teyakkuz halindedir. İstanbul’daki Mebussan Meclisi’nin işgal güçlerince zorla kapatılması, Ankara’da meclis kurma fikrine daha da yardımcı olmuştur.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.