Okur Postası

Yargıda çifte standart

Gazetemiz okurlarından Nurettin Göksugüzel, "Yargıda çifte standart" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yargıda çifte standart
-

Nurettin Göksugüzel/Bursa H Tipi Ceza İnf. Kur. Müdürlüğü

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Gezi davası olayları bir kez daha gösterdi ki hak, hukuk ve adalet söylemleri, kişi ve olaylar karşısında değişebiliyor.

Gezi olaylarında yapılmayan hiçbir eylem, söylem, yakılmadık yer çiğnenmedik kutsallık kalmadı. Polis ve belediye araçları yakıldı, iş yerleri yağmalandı, yaralılar, ölüler. Sonrasında milyonlarca liralık zarar.

Ve akıllarda kalan, terörün acımasız yüzü. Sonuç olarak neredeyse bir zümre tarafından halk kahramanı ilan edildiler.

Gerekçe yeterince somut delil olmadığı idi. 28 Şubat’ı planlayanlar, somut delillerle cezalandırıldı. Hapis cezalarına çarptırıldı, fakat cezaları yaş haddinden ertelendi. Fakat 28 Şubat mağdurları hâlâ cezaevlerinde gün sayıyor. Yine Sivas olaylarından ömürlerini cezaevlerinde tüketenler var.

Yani bazı olaylar ve insanlar için somut kesin delil aranırken, bazı olay ve kişiler için delilin bir önemi kalmıyor. Somut delilden bahsetmişken size kendi davamdan bahsetmek istiyorum. Akıl ve vicdan sahiplerinin bunu anlamasını bekliyorum.

Beni Hizbut Tahrir silahlı terör örgütü üyeliğinden suçlayıp ceza verenlere akıl ve vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemişlere sesleniyorum.

Bana bu suçlamaları yöneltirken hangi somut delile dayandınız.

- Tespit edilmiş kaç silahlı eylemim var?

- Terörü ve şiddeti ne zaman övmüşüm?

- Şiddet ve cebir kullanarak kimi korkutmuşum?

Anayasa terörle mücadele konusunda bunları yapanlara terörist diyor. Hiçbirini yapmadım. Türk milleti adına karar veren mahkemelere sesleniyorum. Türk milletinden bana terörist diyecek tek bir kişi bulamazsınız. Mesela Osman, Canan, Selahattin olunca hak ve adalet diyenler, tahliye haberlerini bayram edasıyla sunanlar, mesele 28 Şubatçılar olunca dillerinizi mi yuttunuz?

Benim yargılandığım davada AYM’nin hak ihlali kararından sonra Türkiye’nin çeşitli illerinde benimle aynı davada hükümlü yaklaşık 100 kişi AYM kararı emsal kabul edilip yeniden yargılama aldı ve yeniden yargılamalar sonucu beraatler verildi.

Bursa mahkemeleri Türkiye içinde hükümlü beş kişi kalmamıza rağmen yeniden yargılanma talebimize hâlâ olumlu yanıt vermedi.

Hangi akıl, vicdan kabullenebilir. Bana sen terörist değilsin hayatında silaha bulaşmamışsın ancak ileriki bir zamanda silah kullanabilirsin. Bu ihtimale binaen teröristsin demek. (Yargıtay 9. Daire içtihadı)

Mesele tanınmış isimler olunca, silah, yağma, talan somut delil sayılmıyor. Ama mesele ben olunca evde giydiğim siyah gömleklerim bile suç aleti. Selam ve dua ile.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.