Okur Postası

Yaşlılarımız bizim hafızamızdır

Gazetemiz okurlarından Gürhan Gürses, "Yaşlılarımız bizim hafızamızdır" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yaşlılarımız bizim hafızamızdır
-

Onlar büyüğümüzdür: Annemizdir, babamızdır; dedemizdir, ninemizdir. Aklımızdır fikrimizdir; canımızdır ciğerimizdir. Dünümüzdür bugünümüzdür. Böyle bilinsin. Ona göre hareket edilsin. Saygıda kusur olmasın sakın. Herkes buna riayet etsin.

Senin de annen var baban var!

Ulan davar, var da var!

Deden var ninen var.

Sanırım sende biraz var!

Yaşlılarımızla dalga geçmek kimin haddine? Alay etmek... Basit esprilere mevzu etmek… Onları rencide edecek hal ve hareketlerde bulunmak… Medya maymunu olmak daha mı iyi? Sosyal medya soytarısı ya da! Elinde cep telefonu olan herkes potansiyel tehlike olmaya başladı insanlık için. Paylaşalım da ne olursa olsun mantığıyla hareket ediyoruz. Karşımızdaki kırılsın, incinsin umurumuzda bile değil! Görüntülenme sayısı daha önemli çünkü. Tıklanma rekoru…

Yaşlılarımız bizim hafızamızdır. Damarımızda kanımızdır. Karanlığımızda güneşimizdir. Darda kaldığımızda tecrübemizdir. Kökü mazide olan atiyiz, der ya şair. Mazi yaşlılarımızdır, ati çocuklarımızdır. Kök ise milletimizin ta kendisidir.

Karantina günlerinde polisimiz onların ihtiyaçları için seferberlik ilan etmiş.

Belediyelerimiz hakeza! Sivil toplum kuruluşlarımız… Gönüllü gençlerimiz… Bunlar iyilik ve güzellik adına çok güzel hareketlerdir. Bu toplumun mayasında bu var. Mayası bozuk olanda da işte gördüğümüz hal ve hareketler var.

İllaki çıkmayacaklar dışarı, çıkmayacağız dışarı illaki. Hem kendi sağlıkları için hem bizim için. Evde kal çağrısı tek onlar için değil. Hem kendimiz için hem onlar için. Balkondan onların üzerine su atanı gördük. Polisiz diye dalga geçip ceza keseni. Zorla maske takıp başlarına kolonya dökeni. Bu nasıl bir insanlıktır giymişsiniz üstünüze.

Ülkemiz yaşlılarına sahip çıkıyor. Allah devletimize zeval vermesin. Onları önemsiyor ve koruyor. Ayaklarına kadar hizmet için gidiyor. Avrupa gibi bırakalım da ölsünler mi diyeceğiz. Huzurevlerinde ölüme terk edip gidecek miyiz? Asla. Onlar elleri öpülesi büyüklerimizdir.

Dudağı kirli olanlar uzak dursun yaşlılarımızdan. Beyni almayanlar.

Kalbi olmayanlar.

Dalga geçmek ne haddinize? Siz yaşlanmayacaksınız galiba, hep böyle taze kalacaksınız?

Dalga denizde olur gençler, ha birde saçma sapan paylaşım yaparsınız sizin için de bir yakalama dalgası olur. Ansızın kapınız çalınabilir, kelepçe takılabilir. O kuzu halinizi de sosyal medyada paylaşmak lazım! Yaşlılara tenhada aslan kesilenler kelepçelendiği vakit kuzucuk oluyorlar.

Saygıda kusur olmayacak yaşlılarımıza. Onlar hafızamızdır. Dünümüzdür, bugünümüzdür ve yarınımızdır. Yarınsızlar anlamaz büyüklerinin değerini. Ancak kaybedince büyüklerini yarın sızlarlar.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.