Gündem

Yaz tatili kısacak mı? Okullar ne zaman kapanacak MEB okullar ne zaman açılacak?

Yaz tatili kaç gün olacak? Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler karneleri alın bir an önce yaz tatilinin keyfini çıkarmak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılına ilişkin takvimi açıklayacak. Öğrencilerin merak ettiği yaz tatili kısalacak mı? Ders saatleri düşürülecek mi? Yarıyıl ve yaz tatili haricinde yeni tatil mi geliyor? Bilindiği üzere öğrenciler 15 tatili ve yaz tatili omak üzere iki tatil yapmakta ancak Milli eğitim bakanlığı buna iki kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Bakan Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı. İşte detaylar.

Yaz tatili kısacak mı? Okullar ne zaman kapanacak MEB okullar ne zaman açılacak?
-

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler karneleri alın bir an önce yaz tatilinin keyfini çıkarmak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim öğretim yılına ilişkin takvimi açıklayacak. Öğrencilerin merak ettiği yaz tatili kısalacak mı? Ders saatleri düşürülecek mi? Yarıyıl ve yaz tatili haricinde yeni tatil mi geliyor? Bilindiği üzere öğrenciler 15 tatili ve yaz tatili omak üzere iki tatil yapmakta ancak Milli eğitim bakanlığı buna iki kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Böyle olunca da yaz tatilinin kısalması gündemde. İşte detaylar.

 

Okul tatilleri yeniden düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim çalışma takvimine son şeklini verdi. Üzerinde çalışılan sisteme göre ara tatil sayısının artırılması gündemde. Mevcut sistemde eğitim öğretim yılı 90'ar günlük 2 dönemden oluşuyor. 2 dönemin arasında ise 2 haftalık sömestr tatili yer alıyor. Milli eğitim bakanlığı buna iki kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı.

 

Yaz tatili ne kadar kısalacak?

180 iş günü olan eğitim süresinin yeni çalışma sisteminde de korunması bekleniyor. Bu durumda iki tatil daha ekleneceği için yaz tatili süresinin de en az iki hafta kısalması gündemde. Bölgelere göre ayrı eğitim takvimi modeli de söz konusu olabilir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil sürelerinin bölgesel ihtiyaçlara göre düzenlenebileceğini de söylemişti. Bakan Ziya Selçuk, "Sadece bir tane yarı yıl olması gerekmiyor bölgenin ihtiyaçlarına göre üç sömestrlik bir okul da olabilir" demişti.

2018-2019 Eğitim ve öğretim yılı 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.