Okur Postası

Yeni dönemin mikro ekonomi kodları

Gazetemiz okurlarından Ali Uyar, "Yeni dönemin mikro ekonomi kodları" başıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeni dönemin mikro ekonomi kodları
-

Salgının doğurduğu sonuçlardan bazısı;

1-İnsanlar evlerine hapis oldular.
2-Üretimi erteleyen, durduran, en sonunda da işçi çıkartan /çıkartacak ve kapanan/kapanacak olan işletmeler.
3-Milyonların işsiz kalması.
4-Tüm bunların sonucunda üretimin ciddi aksaması.
“Sal-gın” varsa onu bir “sal-an” da vardır. Onlar bu kadar işsiz insanı hiç düşünmemişler midir? İhtiyaç duyulan üretim nasıl yapılacak? Onların ulaşılmasını istediği hedefler için bu kadar işsiz tehdit olmaz mı? Öncelikle üretim için zaten bir çözümleri vardı. 4. Sanayi devrimi, yani üretimin genel olarak robotlarla hatta o robotların da yine robotlar tarafından üretildiği bir sistem. İyi ama bu, mevcut işsizliğini çözmediği gibi üstüne daha da artırıyor. Doğru. Yakın dönemde çalışmaları başlayan ama bir türlü “ABD-ÇİN(Huawei)” kayıkçı kavgası yüzünden (yani onlara göre tembellik(!) yaptığımızdan) tam olarak geçişi bir türlü sağlanamayan 5G’ye, salgın sonucu evlerinden çalışmak/öğrenmek zorunda kalan milyarların internete yüklenmesi sonucu, muhtemelen, hem de gönüllü olarak, dünyanın bir an önce 5G’ye geçmesini isteyecek olmamıza benzer bir durum da burada gözüküyor. Şöyle ki; Yakın zamanda yavaş yavaş gerçekleşen (yani onlara göre bu konuda da tembel davrandık, şimdi zorla geçicez) bir diğer gelişme de, 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesiydi. Bu yazıcılarla hatırlarsanız, yapay etten ev eşyasına, silahtan araba parçasına kadar birçok şeyin yapıldığına dair, az da olsa haberler izlemiştik. Ancak tam olarak yaygınlaşmamıştı. Onların en nihayetinde dijital tek dünya devleti istediğini düşündüğümüzde, elbette salgın sonrası işsiz kalanların, yeni sistem için tehdit teşkil etmemesi için de bir çözümü öngörmüş olmaları gerektiğini düşünebiliriz. İşte muhtemelen, yeni işsizlere bir müddet sonra söylenmesi muhtemel olan şey “Hey! Ne duruyorsunuz, zaten hem evdesiniz, hem de işsizsiniz. Haydi size yeni iş. Şu şu siparişleri üretmenizi istiyoruz. Bunun için gereken 3 boyutlu yazıcılarınızı da size “kiralıyacağız”, hammaddeyi de vereceğiz. Böylece yeniden iş-güç sahibi olacaksınız. Bu arada devletleriniz de zaten size iyi/kötü sabit bir maaş da verecek, üstüne bu yolla yaptığınız üretimden de para kazanacaksınız” diyecekler. Böylece kapanan fabrikalara ve işsizlere bedel, tüm evleri fabrika yapacaklar Allahu alem.

En baştaki hedef olan (“Tanrı olmak” için, tüm dünya ve insanlara hakim olmak, bunun teknik bir aracı olarak da) dijital tek dünya hedefine, yine tam uygun bir çözüm önerecekler Allahu alem.

Meğer sorunu üreten, çözümü de çoktan öngörmüş. Desenler(Patternler) gözümüzün önünde duruyor.

Tez: Koronavirüs, Antitez: Korku, Sentez: Evde 3d printer’la üretim.

(Merkezi Veritabanlarının Dağıtık Veritabanlarına dönüşmesi gibi. Verinin ağdaki tüm bilgisayarlara yazılıp, silinmesinin imkansızlığını sağlayan blok-zincir gibi. Tek fark burada dağıtılan veri değil, üretim) Bu arada evde yapılacak üretimle ilgili sipariş, fatura, ödeme vb. kayıt/kuyut işleri de eskiden olduğu gibi (velev dijital de olsa) ulus devletin kayıt sistemleriyle değil, doğrudan doğruya kullandığın bilgisayar tarafından, tabii ki onların blok-zincir kayıt sistemi üzerinde dijital olarak online yapılacak.

Peki bizim buna bir çözümümüz var mı? Bence var. Eğer yukarıdaki senaryonun olacağına kanaatimiz varsa, yapılması gereken, (olmaması temennisiyle ama eğer olursa) ülkemizde işsiz kalanlar için, (sadece işsizler için de değil, bizim için muhtemel tüm olumsuz etkileri için) kendi blok zincir sistemimizi kurarak, onların bizim elimizden almak istediği şeylerin yerine yerli-milli dijital çözümler ikame etmektir. Bu durumda, 3d printerlerin fiyatı da süreç içinde ciddi oranda düşebilir.
Allah’a emanet olunuz vesselam.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.