Gündem

Yıldırım'ın yerine kim geçecek? AK Parti'de bu isimler konuşuluyor

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın istifasına sayılı günler kala AK Parti'de, meclis başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı merakla bekleniyor. Ankara kulisleri, Bekir Bozdağ, Numan Kurtulmuş, Naci Bostancı ve Mustafa Şentop üzerinde duruyor

Yıldırım'ın yerine kim geçecek? AK Parti'de bu isimler konuşuluyor
-

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sonrasında başlayan istifa tartışmaları, Yıldırım'ın 19 Şubat'ta istifa edeceğini açıklaması ile sona erdi. Ancak bu kez de AK Parti içinde 1 numaralı koltuk için kulisler başladı.

Protokolde 1 numaralı koltuk olan TBMM Başkanlığı için birçok isim ön plana çıkıyor. Milli Gazete yazarı Ahmet Yavuz'un aktardığına göre; "Meclis Başkanlığı ile ilgili kulis, duyum ve lobiden geçilmiyor."

Yavuz bugünkü köşesinde AKP'deki TBMM Başkanlığı için yapılan kulisleri yazdı. "Ortalık karışık" diyen Yavuz'un ilgili yazısı şöyle:

"Meclis Başkanlığı ile ilgili kulis, duyum ve lobiden geçilmiyor. Ama hiç kimse, “Cumhurbaşkanı şu ismi işaret etti, kararını verdi!” diyemiyor. Haliyle ortalık tahmin ve kişisel angajelere göre şekilleniyor.
Meclis Başkan adayları ile ilgili iktidar kulislerinde isim isim şu değerlendirmeler yapılıyor.

BEKİR BOZDAĞ:

Deniyor ki;

“Cumhurbaşkanı ister. Hatta ismi Cumhur ortağı ile buluşmada geçmiş. Ama denmiş ki, “Tutumumuzu biliyorsunuz ama takdir sizin!”

NUMAN KURTULMUŞ:

“Çok asılıyor. ‘Koca parti genel başkanlığını terk edip geldim’ diyebilir. Ekipçi biri değil. Her kesime eşit sayılır. Olabilir. İkinci bir Binali Yıldırım formülü olur.”

MUSTAFA ŞENTOP:

Bakanlığı, Gül zamanında da sonrasında direkten dönen Şentop için, Meclis çalışanları ve bazı vekillerin değerlendirmeleri şöyle:

“Yardımcılarının çoğu bakan oldu. Hiçbir serzenişi olmadı. Anayasa yapım ve 16 Nisan süreçlerinde MHP ile etkili çalışmalar yaptı. Cumhurbaşkanı güveniyor. Tercih edilirse yakışır. Ama koltuğu dolduran aday istenir mi bilmiyoruz!”

NACİ BOSTANCI:

“Meclis’in en gergin anlarında iki felsefi ve sosyolojik cümle ile ortamı sakinleştirmesiyle biliniyor. Kabinenin etkili genç isminin desteklediği söyleniyor. Medyada da hep ‘favori’ gösteriliyor. Olabilir!”

Yalnız, MHP Naci Hoca’yı destekliyor mu, yoksa nötr mü teyit edemedim.

SEÇİLMEDEN TEBRİKLERİ KABUL EDİYORMUŞ!

Külliye’den TBMM başkanlığı için henüz bir işaret sızmadı ama…

Medya lobisi güçlü bir aday “Hayırlı olsun” tebriklerini kabul ediyormuş. Bir tüyo almış demek ki! Eğer böyleyse diğer adaylar boşuna yorulmasın madem!"

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.