Eğitim

YKS sınavı ertelendi mi?

Üniversite hayali kuran gençler YKS hazırlıklarını sürdürüyor. Koronavirüs tehdidine karşın ÖSYM bazı sınavları ileri bir tarihe erteledi. Hal böyle olunca YKS tarihinin değişip değişmeyeceği de merak konusu. “YKS ne zaman?” , “TYT ne zaman?” , “AYT tarihi belli mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, YKS sınavı ertelendi mi?

YKS sınavı ertelendi mi?
-

Üniversite hayali kuran gençler YKS hazırlıklarını sürdürüyor. Koronavirüs tehdidine karşın ÖSYM  bazı sınavları ileri bir tarihe erteledi. Hal böyle olunca YKS tarihinin değişip değişmeyeceği de merak konusu. “YKS ne zaman?” , “TYT ne zaman?” , “AYT  tarihi belli mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, YKS sınavı ertelendi mi?

Koronavirüs tehdidi nedeniyle ÖSYM bazı sınavları ileri bir tarihe erteledi. Hal böyle olunca vatandaşlar, YKS’nin ne zaman olacağını araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

YKS sınavı ertelendi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşgüdüm sonrasında sınavların ertelenebileceğinin sinyallerini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “LGS ve YKS sınavlarının gelişmelere göre ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz” dedi.

YKS nedir?

YKS, üniversiteye girişte YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinen yeni sistemin adıdır. Yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na giriyorlar. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır.

1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)

3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) olarak geçmektedir.

1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. Bu oturumdan yeterli puan alanlar 2. ve 3. oturumlara girmeye hak kazanıyor. Yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 yıllık önlisans bölümleri TYT, 4 yıllık lisans bölümleri ise AYT, 4 yıllık dil bölümleri de YDT sınavı ile alım yapacak.

YKS ne zaman?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi:       20 Haziran 2020 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi:    21 Haziran 2020 (Pazar), 10.15, 180 dakika

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Tarihi, Sınav Saati ve Sınav Süresi:               21 Haziran 2020 (Pazar), 15.45, 120 dakika

Hangi sınavlar ertelendi?

ÖSYM Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda, 29 Mart'ta yapılması planlanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) 3 Mayıs'ta, 4 Nisan'da yapılacağı duyurulan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) 3 Ekim'de gerçekleştirilecek.

12 Nisan'da yapılması planlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) 17 Mayıs'ta, 18 Nisan'daki Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS/4) 2 Mayıs'ta, 19 Nisan'daki e-YDS/5 16 Mayıs'ta uygulanacak.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.