Emlak

Yükselen Dolar Konut Alacak Yabancıya Yarıyor

2015’in başından bugüne döviz kurunda yaşanan artış konuta yatırım yapma planı olan yabancılar için gizli bir iskonto olarak yansıdı.

Yükselen Dolar Konut Alacak Yabancıya Yarıyor
-

Gayrimenkul uzmanları, bu gelişme karşısında konuta gelen ve gelecek olan zamların yabancı yatırımcıları fazla etkilemeyeceği görüşünde. Hatta doların Türk lirası karşısındaki artış hızına göre yabancıların nezdinde konut fiyatların yüzde 15-22 daha da ucuzladı.

 

Bu arada yabancı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul edinirken yaptıkları tercihlerdeki farklılaşma da göze çarpıyor. Mesela şehir merkezinde, banka garantili ve fiyat şeffaflığı olan projeler artık daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca apart otel konsepti tercih edilir hale gelmeye başladı.

 

Bu yılın ilk yarısında İstanbul’da yabancıların en fazla ilgilendikleri projelere bakarsak deniz gören, prim beklentisi yüksek olan, lokasyonu sağlam, firması güvenilir projeler öne çıktı. Bunlar arasında Ataköy sahilinde Kuzu Grup imzasıyla yükselen Sea Pearl de var. Söz konusu projede satışlar döviz üzerinden yapılıyor. Projede evlerin ortalama metrekare satış fiyatı 7.200 dolar olarak açıklanmıştı.

 

Deniz incisi anlamına gelen Sea Pearl projesi Kuzu Grup ve Qatar Diyar, Sinpaş Holding ve Eksim Holding’in ortak olduğu Kat Gayrimenkul ortaklığıyla inşa ediliyor.

 

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu projeyi şöyle tanımlıyor:

 

İlk etapta 132 bin 955, ikinci etapta 187 bin 500 metrekare olmak üzere 320 bin 455 metrekare satılabilir alanları olacak.

 

 

Arsa için KDV dahil 1 milyar 100 milyon dolar ödeme yapıldı. İlk etapta 20 katlı 4 blok yer alacak. 631 ünitenin büyüklükleri 88 ile 398 metrekare arasında değişecek. İkinci etapta ise 750 daire ve 200 odalı bir otel inşa edilecek.

 

İlk etabı Temmuz 2017’de tamamlayacağız. Birinci etaptan 1.1 milyar dolar, ikinci etaptan 1.6 milyar dolar olmak üzere toplam 2.7 milyar dolar gelir bekliyoruz.

 

Projedeki dairelerin ortalama metrekare satış fiyatı 7.200 dolar.

 

Dubai ve Fransa’da katıldığımız fuarlarda ön talep topladık. Projedeki dairelerin yüzde 10-15’ini yabancılara satmayı planlıyoruz.

 

Se Pearl’de her blokta 150-200 metrekare spor alanları yer alacak… Çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu yolları, tenis kortu, biyolojik gölet, seyir terası ve barok tarzı peyzaj alanlarına yer vereceğiz.

 

 

Sahilde yapılan projenin sahi tarafı kamunun kullanımına açık olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin sahil şeridi projesi üzerine çalışması var.

 

Mehmet Canıtatlı – emlakrehberi / 16 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.