Aktüel

Yunanistan seçilmiş müftüleri tanımalı

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Yunanistan’ın seçilmiş müftüleri tanıması gerektiğini ifade ederek, Türkiye olarak bu konunun takipçisi olduklarının altını çizdi. Türklerin azınlık okullarında kendi dilini öğrenebildiklerini hatırlatan İşler, anaokullarında tek dil dayatmasını ise asla kabul etmediklerini kaydetti.

Yunanistan seçilmiş müftüleri tanımalı
-

YENİ AKİT / ANKARA - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Yunanistan’ın seçilmiş müftüleri tanıması gerektiğini ifade ederek, Türkiye olarak bu konunun takipçisi olduklarının altını çizdi. Türklerin azınlık okullarında kendi dilini öğrenebildiklerini hatırlatan İşler, anaokullarında tek dil dayatmasını ise asla kabul etmediklerini kaydetti.

YUNANİSTAN MÜFTÜLERİ TANIMALI

Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif tarafından verilen iftar yemeğine katılmak için Batı Trakya’ya giden Başbakan Yardımcısı İşler, iftarda yaptığı konuşmada Yunanistan’ın seçilmiş müftüleri tanıması gerektiğini söyledi. Bunun Lozan Anlaşması’nın sağladığı haklardan olduğunu belirten İşler, “Lozan anlaşması çerçevesinde kimliğinizi korumanız, kültürel haklarınızı sonuna kadar yaşamanız ve özellikle de müftülerinizi özgürce seçmeniz ve seçilmiş müftülerin tanınması konusunda da tabii ki taleplerimiz var. Bu taleplerin bizler de takipçisiyiz, takipçisi olmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde burada azınlık okullarında kendi dilinizi, anadilinizi, Türkçemizi öğrenebiliyorsunuz. Fakat son zamanlarda ana sınıflarında sadece tek dilde Yunanca eğitim dayatılmakta, bunu biz kabul edilebilir bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Ve bu konuda sizlerin talepleri bizlere ulaştı. Bu konunun da bizler takipçisi olacağız, aynı ilkokulda nasıl ki çift dil eğitim varsa aynı şekilde burada ana sınıflarında da hem Yunanca, hem Türkçe eğitim olması konusunda elbette ki gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Müftüden İşler’e sürpriz

Başbakan Yardımcısı İşler, iftarda Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’in sürprizi ile karşılaştı. Başbakan Yardımcısı İşler’e siyah beyaz fotoğraflar hediye eden Şerif, “Bu fotoğraflar babanız Hafız Abdullah İşler’e ait. 1959 yılında Gümülcine’de çekilmiş. O yıllarda Ramazan ayında Gümülcine’ye gelen babanız soydaşlara vaazda bulunup, dersler vermiş. Hafız Abdullah’ın oğlunu Başbakan Yardımcısı olarak ağırlamak bizim için onurdur. İnşallah sizi daha yüksek makamlarda görürüz” dedi.

 Yeni Akit

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.