Okur Postası

Zekat, mali ibadetlerdendir

Gazetemiz okurlarından Nizamettin Bekar, "Zekat, mali ibadetlerdendir" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Zekat, mali ibadetlerdendir
-

Nizamettin Bekar

Öncelikle Kur’an da onlarca ayette Rabbimiz zekat ibadetinin gerekliliğinden bahsetmektedir. Kur’an’ı açtığınızda hangi sayfaya baksanız mutlaka bir zekat emri ile karşı karşıya kalırsınız.  Bunlardan bir tanesini sizlerle beraber işlemek isterim.  “Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” (el-Bakara, 43) Bu ayette ve diğer onlarca ayette Rabbimiz zekatın verilmesini farz kılmaktadır. Buraya gelmişken şunu da yazmak hasıl olmuştur ki bu ayette ve diğer onlarca ayette zekâtın geçtiği yerlerde Rabbimizin zekatı namazla zikretmesi ayrıca kayda değer bir inceliktir. Anlaşılan Rabbimiz namaz ve zekata ayrı bir değer vermektedir.

Zekat, mali ibadetlerdendir. Fakirler zekat ve yine mali ibadetlerden olan hac ile sorumlu değillerdir. Onlara Rabbimiz zekatı ve haccı sormayacaktır. Zekat, dinen zengin sayılan kişiler vermekle sorumludurlar. Dinen zenginliğin sınırı şudur; bir kişinin seksen bir gram altını veya parası olup da bu paranın üzerinden bir sene geçmişse ve borcu da yoksa ya da borcu var da borcu çıkartıldıktan sonra yine elindeki paranın ya da malın değeri seksen bir gram altına eş değer geliyorsa bu kişi dinen zengin sayılır ve zekat vermesi farz olur.

Zekat kimlere verilir kimlere verilemez?! Zekat usul ve fürudan olmayan fakir, yoksul, kimsesiz, yolda kalmış ve öğrencilere verilmelidir.

Usul ve füru şu kimselerdir; Bir kimsenin anne babası ve dede ninesi ve yukarıya doğru ne kadar gidilirse onlara zekat vermesi yoktur. Ya da füru dediğimiz aşağıya doğru ne kadar gidilirse oğlu kızı ya da kızının oğlu ya da kızının kızı ya da oğlunun oğlu ya da oğlunun kızı ya da ne kadar aşağıya gidilirse onlara zekat vermesi yoktur. Buradaki incelik eğer onlar fakirseler onlara bakmakla yükümlü kılmıştır bizleri Rabbimiz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.